Facebook noscript imageStinkattack mot SVT:s huvudentré: ”Luktar som fan”
Nyheter
Stinkattack mot SVT:s huvudentré: ”Luktar som fan”
SVT:s huvudentré i Stockholm har utsatts för en attack med illaluktande ämne. Foto: Claudio Bresciani/TT
SVT:s huvudentré i Stockholm har utsatts för en attack med illaluktande ämne. Foto: Claudio Bresciani/TT

Ett illaluktande ämne har sprejats vid Sveriges Televisions huvudentré i Stockholm. Platsen är nu avspärrad och händelsen betraktas som mycket allvarlig av SVT:s säkerhetspersonal.

Under morgonen upptäcktes den obehagliga lukten vid public service-bolagets huvudentré. Situationen bedöms som så pass allvarlig att området har spärrats av, rapporterar Expressen.

Oroväckande attack

SVT:s säkerhetschef ser mycket allvarligt på händelsen och beskriver tilltaget som ”oerhört allvarligt”. En medarbetare på plats vittnar om den kraftiga stanken:

– Det luktar som fan, säger medarbetaren till SVT.

Cecilia Aspegren

Journalist.