Facebook noscript imageStorbritannien överlåter ögrupp till Mauritius – demonstranter tvingas lämna
Storbritannien överlåter ögrupp till Mauritius – demonstranter tvingas lämna

En grupp öbor som återvänt till sitt hemland i Indiska oceanen i protest mot premiärminister Keir Starmers överlåtelseavtal har fått ett ultimatum av brittiska myndigheter: lämna öarna, eller riskera upp till tre års fängelse, rapporterar The Telegraph.

Bara ett dygn efter att en mindre grupp chagossianer landstigit på ögruppen delgavs de ett avhysningsbeslut av den brittiska polisen i territoriet. Gruppen, som bland annat inkluderar öarnas folkvalde försteminister Misley Mandarin och hans pappa, protesterar mot den brittiska regeringens avtal om att överlåta Chagosöarna till Mauritius.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.