Facebook noscript imageStyrelseledamot lämnar Klarna
Ekonomi
Styrelseledamot lämnar Klarna
Sebastian Siemiatkowski, grundare och vd i Klarna. Arkivbild. Lars Pehrson/SvD/TT
Sebastian Siemiatkowski, grundare och vd i Klarna. Arkivbild. Lars Pehrson/SvD/TT

Mitt i den pågående konflikten mellan Klarnas medgrundare avgår nu styrelseledamoten Mikael Walther. Avgången sker samtidigt som betaljätten förbereder sig för en börsnotering.

Klarnas styrelseledamot Mikael Walther har lämnat bolagets styrelse, enligt ett dokument hos brittiska bolagsverket Companies House.

Enligt uppgifter i bland annat Financial Times finns sedan tidigare en konflikt mellan bolagets två medgrundare Sebastian Siemiatkowski och Victor Jacobsson. Walther representerar den senare i styrelsen.

Under dagen har bolaget en extrastämma där ägarna har fått rösta om Walthers framtid.

Det mesta pekar på att betaljätten Klarna går till börsen nästa år. Bolagets vd Sebastian Siemiatkowski har tidigare sagt, bland annat till TT, att bolaget är redo och att det bara är en fråga om tajming.

Det är inför en eventuell börsnotering som flera medier har rapporterat om en maktkamp i styrelsen.

Läs även:

Klarna-grundarna i strid inför börsnoteringen