
En sudanesisk man i 30-årsåldern har gripits misstänkt för mordförsök efter en allvarlig knivattack i norra Belfast. Offret, en man i 40-årsåldern, vårdas på sjukhus med allvarliga skador i ansikte, hals och rygg.
Polisen larmades till området Kinnaird Avenue i norra Belfast strax efter klockan 22.30 under måndagskvällen den 8 juni. En man har gripits misstänkt för mordförsök efter en allvarlig knivattack. Det uppger Nordirlands polis PSNI.
En video som spridits på sociala medier, och som inte kunnat verifieras av redaktionen, ska visa hur den misstänkte sitter grensle över offret och hugger honom flera gånger i huvudet innan kniven förs mot halsen. ”Han försöker hugga av hans huvud”, skriker en person i filmen. Polisen själv beskriver händelsen som en knivattack och har inte använt ordet halshuggning.
Offret, en man i 40-årsåldern, vårdas på sjukhus i allvarligt tillstånd. Enligt polisen fick han betydande skador i ansikte, hals och rygg. Den gripne sitter kvar i polisarrest.
Polisen uppgav först att den misstänkte, en man i 30-årsåldern, troddes vara från Somalia, men korrigerade senare uppgiften och bekräftade att mannen är från Sudan. PSNI dementerade också felaktiga inlägg på nätet om offrets tillstånd och slog fast att den skadade mannen fortfarande vårdas i allvarligt tillstånd.
Polisen kallar det en kritisk händelse
Biträdande polischef Ryan Henderson beskrev attacken som djupt oroande och uppgav att den klassats som en kritisk händelse. En utredning har inletts för att fastställa ett motiv.
– Den här brutala attacken kommer att ha sänt chockvågor genom samhället och skapat verklig oro. Jag vill försäkra lokalsamhället om att vi behandlar attacken med största allvar, sa Henderson enligt PSNI.
Han uppgav att poliser var på plats inom några minuter och tackade allmänheten som ingrep. Enligt brittiska medier ska en av dem ha slagit mot den misstänkte med en träklubba. Henderson sa att deras vilja att kliva fram och hjälpa en annan människa visade på mod och samhällsanda.
Polisen uppmanade samtidigt allmänheten att inte sprida film från händelsen som cirkulerar på nätet. Enligt Henderson riskerar spridningen att orsaka ytterligare lidande för offrets anhöriga och att påverka utredningen.
Politisk debatt om gärningsmannens status
Händelsen har lett till politisk debatt i Storbritannien. Gavin Robinson, parlamentsledamot för Belfast East, hävdade i det brittiska parlamentet att den misstänkte levt i Storbritannien på ett femårigt visum. Uppgiften har inte bekräftats av myndigheterna. Han uppmanade regeringen att utvisa mannen.
– Efter att ha missbrukat vårt lands gästfrihet behöver den misstänkte, som lever i Storbritannien på ett femårigt visum, dömas och utvisas med första flyg ut på en enkelbiljett, sa Robinson under debatten om den ännu inte dömde mannen.
Hilary Benn, Nordirlandsminister, svarade i parlamentet.
– Varje utländsk medborgare som missbrukar vårt lands gästfrihet för att begå brott ska inte tvivla på vår beslutsamhet att utvisa dem. Vi måste låta den rättsliga processen ha sin gång, sa han.
Varken den misstänktes uppehållsstatus eller eventuella visumförhållanden har bekräftats av myndigheterna. Enligt brittiska medier vägrade premiärminister Keir Starmers talesperson att uppge om mannen befann sig i landet illegalt. Talespersonen hänvisade till att det är inrikesdepartementet och inte polisen som avgör om sådan information ska lämnas ut.
Allmänheten uppmanas att höra av sig till polisen med tips samt med material från färdkameror eller övervakningskameror i området.