Facebook noscript imageSvarta väljare kan bli avgörande i Georgia – splittring inför presidentvalet
Utrikes
Svarta väljare kan bli avgörande i Georgia – splittring inför presidentvalet
Donald Trump under ett kampanjmöte i Atlanta, Georgia. Foto: Julia Demaree Nikhinson/AP/TT
Donald Trump under ett kampanjmöte i Atlanta, Georgia. Foto: Julia Demaree Nikhinson/AP/TT

Trumpkampanjen siktar på att vinna 25 procent av svarta röster i Georgia, där Biden vann med knapp marginal 2020. Nu ger väljare och opinionsundersökningar helt olika bilder av läget.

Georgia, där Biden segrade med mindre än 12 000 röster 2020, står återigen i fokus. Enligt ett reportage i Aftonbladet kan svarta väljares röster bli avgörande för valets utgång. Trumpkampanjen siktar på att vinna 25 procent av de svarta rösterna, medan väljaranalytiker Mondale Robinson bedömer att 13 procent vore ett starkt resultat.

Demokrater byter sida: ”Trump det enda vettiga alternativet”

Flera tidigare demokratväljare uppger att de nu överväger att rösta på Trump. Läkaren Joyce Drayton, som traditionellt röstat demokratiskt, är en av dem som bytt sida.

– För mig är Donald Trump det enda vettiga alternativet, säger Drayton till Aftonbladet.

Olika bilder av verkligheten

Mondale Robinson, som leder organisationen Black Voter Project och genomför omfattande väljarundersökningar, ger en annan bild av läget.

– Vi knackar dörr hos 9 000 svarta varje vecka och gör djupundersökningar. Utifrån det tror jag inte Trump har en chans, säger Robinson till tidningen.

Sex av tio svarta män röstar inte alls

Robinson pekar på ett stort problem – det låga valdeltagandet bland svarta väljare. Enligt hans undersökningar har 60 procent av de svarta männen inte röstat alls de senaste fyra åren.

– Om Demokraterna kan få ut bara en bråkdel av dem ökar Harris chanser stort, säger Robinson.

Missnöjd väljare: ”Under Trump var allt tydligt”

Azad Ahmadi, 41, som tidigare röstat på Demokraterna, lyfter fram ekonomi och utrikespolitik som avgörande frågor.

– Under Trump var allting klart och tydligt. De senaste fyra åren under Biden har varit en katastrof, särskilt inom utrikespolitiken, säger Ahmadi till tidningen.

Cecilia Aspegren

Journalist.