Facebook noscript imageSvenskars skulder ökar – rekord hos Kronofogden
Ekonomi
Svenskars skulder ökar – rekord hos Kronofogden
Allt fler klarar inte av sina skulder. Arkivbild. Foto: Vilhelm Stokstad/TT
Allt fler klarar inte av sina skulder. Arkivbild. Foto: Vilhelm Stokstad/TT

Antalet svenskar med obetalda skulder har ökat med över 20 000 personer, och den totala skulden hos Kronofogden är nu rekordhöga 138 miljarder kronor – en ökning med 16 procent på ett år.

Svenskarna får allt svårare att klara av sina skulder. Den totala skulden hos Kronofogden är nu 138 miljarder kronor. Det är en ökning med 16 procent jämfört med förra årsskiftet.

Antalet skuldsatta har ökat med mer än 20 000 personer

På tio år har skuldberget nästan fördubblats.

”Det här är både oroande och allvarligt. Det har varit några år med tufft ekonomiskt läge, med ökande priser och räntehöjningar. Ökningen av skulder visar tydligt att svenska hushåll har svårt att få sina pengar att räcka till, och allt fler har problem med att betala sina räkningar”, säger rikskronofogde Fredrik Rosengren i ett pressmeddelande.