Facebook noscript imageSydkoreas president får reseförbud i utredning om uppror
Utrikes
Sydkoreas president får reseförbud i utredning om uppror
Sydkoreas president Yoon Suk-Yeol. Foto: Kim Hong-Ji/AP/TT
Sydkoreas president Yoon Suk-Yeol. Foto: Kim Hong-Ji/AP/TT

Sydkoreas korruptionsenhet har på måndagen utfärdat reseförbud för president Yoon Suk-Yeol. Beslutet kommer efter att han förra veckan införde militärt undantagstillstånd och satte in specialstyrkor i Seoul, rapporterar Hindustan Times.

Den politiska krisen i Sydkorea fortsätter att eskalera. Chefen för landets korruptionsenhet bekräftade på måndagen att president Yoon Suk-Yeol beläggs med reseförbud medan utredningen om möjligt uppror pågår. Presidenten införde förra tisdagen ett kortvarigt militärt undantagstillstånd och beordrade beväpnade specialstyrkor till huvudstadens gator.

Under söndagen klarade sig Yoon från ett riksrättsåtal efter att majoriteten av regeringspartiets ledamöter avstod från att delta i omröstningen. Oppositionspartiet har meddelat att en ny riksrättsprocess kommer att inledas redan denna vecka, skriver Hindustan Times.

Tidigare försvarsminister häktad

Den tidigare försvarsministern Kim Yong Hyun, som uppges ha rekommenderat undantagstillståndet, greps på söndagen som första person i utredningen. Samtidigt har försvarsdepartementet stängt av tre höga militära befäl för deras påstådda roll i händelsen.

Presidenten lovar ta ansvar

I ett uttalande på lördagen bad presidenten om ursäkt för införandet av undantagstillstånd och försäkrade att han inte kommer att undvika sitt politiska eller rättsliga ansvar. Detta efter att han i samband med undantagstillståndet hade kallat parlamentet för ett ”kriminellt näste” och lovat att eliminera ”skamlösa Nordkorea-anhängare och statsfientliga krafter.”

Cecilia Aspegren

Journalist.