Facebook noscript imageTerroristen i Manchester – det här vet vi
Utrikes
Terroristen i Manchester – det här vet vi
Gärningsmannen bakom torsdagens terrorattack har identiferats som Jihad Al-Shamie, 35, av brittiska myndigheter. Foto: Facebook
Gärningsmannen bakom torsdagens terrorattack har identiferats som Jihad Al-Shamie, 35, av brittiska myndigheter. Foto: Facebook

Mannen bakom terrorattacken mot synagogan i Manchester på torsdagen har identifierats av det brittiska inrikesdepartementet som den 35-årige Jihad Al-Shamie. Gärningsmannen, som sköts till döds av polisen vid brottsplatsen, är en brittisk medborgare med syrisk bakgrund. Utöver honom har tre misstänkta personer gripits.

GB News rapporterar att Al-Shamie anlände till Storbritannien som barn och blev brittisk medborgare 2006.

Brittiska myndigheter har nu namngett honom som gärningsmannen bakom terrorattacken mot synagogan vid Heaton Park i Manchester under gårdagen, som ägde rum under den judiska högtiden Jom Kippur.

Enligt vittnesuppgifter ska den misstänkte ha kört in i en folksamling med en bil för att sedan anfalla dem med en kniv, rapporterar BBC.

Två män dödades i terrorattacken. Dessa har identifierats som Adrian Daulby, 53, och Melvin Cravitzwas, 66, rapporterar The Sun.

Ytterligare tre män befinner sig på sjukhus med allvarliga skador. Enligt polisen blev en av männen knivskadad och den andra blev påkörd av bilen som användes i attacken. Den tredje mannen sökte sig senare till sjukhus med en skada som kan ha uppstått när poliser stoppade terroristen.

Gärningsmannen sköts av polisen på plats och kunde därefter förklaras död. Detta medan han försökte gå in i synagogan.

Bilder som cirkulerat efter attacken visar vad som misstänktes vara ett bombbälte på gärningsmannen. Polisen har emellertid nu gått ut med att anordningen som gärningsmannen bar på ”inte var funktionsduglig”.

GB News erfar att Al-Shamies namn inte har dykt upp i initiala sökningar i polis- och säkerhetstjänstregister, och han tros inte ha varit föremål för någon pågående utredning.

Utöver Jihad Al-Shamie har Manchester-polisen bekräftat att ytterligare tre misstänkta har arresterats. De har identifierats som två män i 30-årsåldern och en kvinna i 60-årsåldern och misstänks för utförande, förberedelse och anstiftan av terrorhandlingar.

Texten har uppdaterats med ytterligare detaljer.

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu