Tidigare Riks-profil: Släpps inte in i Storbritannien

Nederländska Eva Vlaardingerbroek, för svensk publik känd som tidigare programledare på mediekanalen Riks, uppger att hon nekas inresa till Storbritannien efter att ha riktat kritik mot premiärminister Keir Starmer.
Eva Vlaardingerbroek, en 29-årig nederländsk debattör känd för sin invandringskritik, uppger att hon har stoppats från att besöka Storbritannien.
I sociala medier delar hon ett meddelande från brittiska Home Office där hennes ansökan om elektroniskt reseauktorisation nekades. Beslutet innebär att hon inte kan resa in i landet utan visum och saknar möjlighet att överklaga.
I myndigheternas beslut anges att hennes närvaro inte anses tjäna allmänhetens bästa.
Kritiserat premiärministern
Vlaardingerbroek har varit högljudd i sin kritik mot premiärminister Keir Starmer och regeringens migrationspolitik. Hon har även riktat kritik mot Starmers konflikt med Elon Musk kring AI-funktionen Grok på plattformen X.
I september deltog hon vid den uppmärksammade demonstrationen ”Unite the Kingdom” i London som anordnades av den nationalistiske aktivisten Tommy Robinson, rapporterar Daily Mail. Vlaardingerbroek var en av talarna vid evenemanget där hon bland annat propagerade för återvandring.
Läs även: Aron Flam om London-demonstrationen: ”Aldrig sett något liknande”
Vlaardingerbroek, som tidigare var medlem i det nederländska partiet Forum för demokrati, planerade att återvända till Storbritannien i maj.
För svenskt vidkommande är Vlaardingerbroek kanske mest känd som programledare på Riks, vilket hon var 2021 medan mediekanalen ägdes av Sverigedemokraterna.
Kallar beslutet dystopiskt
I en video på X, där hon har 1,2 miljoner följare, kommenterar hon beslutet.
– Jag har officiellt blivit förbjuden att resa till Storbritannien. Jag får inte resa in i landet eftersom regeringen under Keir Starmer anser att min närvaro inte tjänar allmänhetens bästa, säger hon i videon.
Vidare ifrågasätter hon beslutet och säger att tusentals illegala invandrare korsar Engelska kanalen dagligen utan att samma krav ställs på dem.
Vlaardingerbroek antyder att förbudet kan hänga samman med hennes kritik mot Starmer. Hon har tidigare skrivit på X att premiärministern vill slå ned på plattformen under förevändning av kvinnors säkerhet, samtidigt som han tillåter våldtäkter mot brittiska flickor av invandrargrupper.
– Timingen är ganska misstänkt. Tre dagar sedan publicerade jag detta och påpekade hans hyckleri, säger hon i videon.
Hon beskriver beslutet som dystopiskt och en allvarlig begränsning av hennes frihet.
– Jag är inte dömd för något brott, jag är inte misstänkt för något brott. De har bara bestämt att någon som jag inte är välkommen i Storbritannien, säger Vlaardingerbroek.
I’ve been banned from traveling to the UK. 🇬🇧
— Eva Vlaardingerbroek (@EvaVlaar) January 14, 2026
No reason given. No right to appeal. Zero due process.
Just an email saying the UK government deems me ”not conducive to the public good” - exactly three days after I criticized Keir Starmer.
I guess my point that the UK is no… pic.twitter.com/JAcMMcjf1I
Stöd från politiker
Vlaardingerbroek får stöd i sociala medier. Storbritanniens tidigare premiärminister Liz Truss delar hennes inlägg och skriver att personer som talar sanning om vad som händer i landet portas, medan de som kommer för att begå brott tillåts stanna.
Ungerns premiärminister Viktor Orbán skriver till henne att hon alltid är välkommen i Ungern.
I meddelandet från myndigheterna står det att hennes elektroniska reseauktorisation har annullerats från den 13 januari 2026 och att hon inte kan överklaga beslutet.
Enligt tidningen Independent har källor inom inrikesdepartementet bekräftat att Vlaardingerbroeks visum dragits in, men ingen förklaring har lämnats.