
Mediegranskaren ”I allmänhetens tjänst - granskning av public service” uppmärksammar att det nu är tio år sedan SVT publicerade sin omtalade artikelserie om ”kompetensregnet”.
Det var 3 juni 2015 som SVT publicerade artikeln ”Tusentals välutbildade flyr till Sverige” med underrubriken ”Tilltagande kompetensregn”.
Datumet uppmärksammas av mediegranskar-kontot ”I allmänhetens tjänst - granskning av public service”.
I artikeln påstod SVT att ”var tredje syrisk flykting är högutbildad” och att det pågick ”en massiv import av kunskap”.
SVT hävdade att ”in i landet strömmar färdigutbildade ingenjörer, läkare och ekonomer” och talade om ”det största kompetensregnet som någonsin fallit över landet”.
Motbevisades av SCB
Men påståendena stämde inte. SCB:s rapport ”Utbildningsbakgrund bland utrikes födda” från 2014 visade att endast cirka tio procent av nyanlända syrier hade högskoleutbildning motsvarande tre år eller längre, jämfört med 25 procent bland befolkningen i stort.
Nationalekonomen Tino Sanandaji kritiserade redan 2015 SVT:s påstående i en debattartikel på SVT Opinion och kallade det för en av ”SVT:s fräckaste lögner”.
”SVT målar upp bilden att ’in i landet strömmar färdigutbildade ingenjörer, läkare och ekonomer’. Det är manipulativt att utgå från siffror som inkluderar korta yrkesutbildningar men ge sken av att det rör sig om högutbildade”, skrev Sanandaji.
SVT:s knep var att inkludera alla med några månaders yrkesutbildning bland de ”högutbildade”, trots att det inte är så högutbildad definieras enligt SCB. Genom att räkna in eftergymnasiala yrkesutbildningar blåste man upp siffrorna.
Upprepar lögnen
Trots kritiken har SVT upprepat påståendet så sent som i mars 2025. I ett inslag i lokalnyheterna för Västmanland påstod SVT att ”var tredje syrisk flykting är högutbildad” och hänvisade till den gamla artikeln från 2015.
”Kompetensregnsskandalen är bland de värsta i mediehistorien och skadar existensberättigandet för Public Service. Det är svårt att motivera kollektiv finansiering när SVT har förvandlats till en lekstuga som förnekar SCB-statistik när den inte passar journalisternas värdegrund”, skrev Sanandaji 2015.
Tino Sanandaji äger Bulletin.