
Omkring 30 000 främst druser sitter fast i den syriska staden Sweida i Syrien utan el med allt mindre vatten och mat efter förra veckans strider.
Omkring 30 000 personer, främst druser, tros sitta fast i den syriska staden Sweida efter förra veckans strider mellan druser och arabiska beduinstammar samt syriska regeringsstyrkor, rapporterar Sky News.
Under striderna ska minst 182 civila ha dödats av styrkor från regeringssidan, enligt Syriska människorättsobservatoriet. Filmklipp som uppges komma från området som spridits på sociala medier ska visa hur druser tvingas hoppa från balkonger och höga byggnader.
Sky News reportrar fick tillträde till Sweida kort efter striderna, och vittnar om flera lik liggande på gatorna, flera med skottskador i huvudet, samt om hem och butikslokaler i brand efter plundring.
Under striderna har Israel, som har en egen drusisk minoritet, ingripit till drusernas försvar med luftangrepp mot militära syriska mål, och på torsdagen kom parterna överens om en vapenvila.
Sedan dess har regeringsstyrkor och beduinstyrkor dragit sig tillbaka från Sweida, som nu kontrolleras av drusiska miliser.
Staden saknar elektricitet och har ett minskande förråd av mat och vatten. Samtidigt nekar druserna nödhjälp som erbjudits av regimen, som man inte litar på.
”Människor dödades på gatan, i sina hem”
Reuters rapporterar att hundratals civila beduiner evakuerades från Sweida på måndagen som en del i den rådande överenskommelsen om vapenvila, där överlämnande av fångar, gisslan och andra grupper ingår.
Syriens interim-president Ahmed al-Sharaa, som tidigare ledde en al Qaida-kopplad milis, har beskyllt ”laglösa grupper” för våldet och lovat att skydda den drusiska minoriteten.
Men både syriska människorättsobservatörer och druser anklagar regeringsstyrkor för övergrepp.
– Människor dödades på gatan, i sina hem, de blev förödmjukade och det var i statens namn, säger den drusiska aktivisten Luna Albassi till Reuters.
Även drusiska miliser anklagas för övergrepp. Beduinen Ali al-Huraym, 56, säger till Reuters att sex släktingar till honom dödades av drusisk milis i ett angrepp mot staden Shahba, 15 kilometer norr om Sweida, på torsdagen.
fakta
Druserna
Druserna är en egen abrahamistisk religion, som utvecklades ur en shia-islamisk sekt. Druserna delar vissa trosföreställningar med muslimer, men anser inte att Muhammed är Guds profet och de fastar inte under Ramadan eller beger sig på pilgrimsfärder till Mecka. Sedan medeltiden har druserna förföljts av olika muslimska regimer.
Innan det syriska inbördeskriget bröt ut år 2011 uppskattades den drusiska befolkningen i Syrien utgöra över 600 000 personer. Grannlandet Israel har en drusisk minoritet på omkring 120 000, vilka är integrerade i det israeliska samhället och tjänstgör i den israeliska försvarsmakten IDF.