Facebook noscript imageTrafikverket hackades – ritningar ute på Darknet
Trafikverket hackades – ritningar ute på Darknet
Stockholms centralstation. Foto: Mickan Mörk/TT
Stockholms centralstation. Foto: Mickan Mörk/TT

Ritningar över Stockholms centralstation ligger nu fritt tillgängliga på Darknet efter en hackerattack mot elföretaget Kraftcisarna i april. Sekretessbelagda dokument hos Trafikverket spreds när över 100GB data stals, rapporterar Sveriges Radio Ekot.

Elföretaget Kraftcisarna drabbades av ett omfattande dataintrång i april när en hackergrupp under namnet Dragon Force stal över 100 gigabyte känslig information. Bland det stulna materialet finns sekretessbelagda ritningar över Stockholms centralstation som tillhör Trafikverket.

Känsliga detaljer

De läckta dokumenten innehåller detaljerade uppgifter om centralstationens bangårdar, strömsystem som håller växlar isfria, dagvattenbrunnar och kabeldragningar. Enligt Ekot utfärdades ritningarna 2019 och sekretessklassades ursprungligen eftersom informationen skulle kunna användas för att skada viktig infrastruktur.

– Det är ju ett allvarligt dataintrång som har skett, så vi tar detta på största allvar, säger Oscar Wilhelmsson, informationsansvarig på Sparc Group som äger Kraftcisarna till Ekot.

Trafikverket ändrar syn på sekretess

Trots läckan menar Gustav Wallheden, säkerhetschef på Trafikverket, att myndighetens syn på materialets känslighet har förändrats.

– Med den nya säkerhetsskyddsanalysen vi har på Trafikverket så gör vi bedömningen att ritningarna om de skulle lämnas ut inte hade varit sekretessbelagda, säger han till Ekot.

Materialet ligger nu fritt tillgängligt på Darknet där vem som helst kan ladda ner det.

Cecilia Aspegren

Journalist.