
På en pressträff i Vita Huset på måndagen svarade president Trump på en fråga om Greta Thunberg att han ”tror hon behöver gå en anger management-kurs”.
På måndagen höll USA:s president Donald Trump en pressträff före ett evenemang i Vita Huset, och fick då frågan om han har något meddelande till Greta Thunberg, och om hon kom på tal under hans samtal med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.
– Hon är en märklig person, hon är en märklig, ung, arg person. Jag vet inte om det är riktig ilska, det är faktiskt svårt att tro. Men jag såg vad som hände, hon är helt klart annorlunda, säger Trump och fortsätter:
– Anger management, jag tror hon behöver gå en anger management-kurs. Det är min främsta rekommendation för henne.
Därefter frågar en journalist om det stämmer att Thunberg blev kidnappad av Israel.
– Jag tror att Israel har tillräckligt med problem utan att kidnappa Greta Thunberg. Är det vad hon sa, att hon blev kidnappad av Israel? säger Trump och skakar på huvudet när han får det bekräftat.