Trump: ”Iran ringde – de vill förhandla”

President Trump uppger att den iranska regimen kontaktat honom för att förhandla – men att USA kan komma att slå till mot regimen innan ett möte blir av. Samtidigt stiger dödssiffran i Iran, där protesterna fortsatte under helgen trots nedstängt internet och hot om dödsstraff.
Minst 496 demonstranter har dödats under de senate två veckornas protester i Iran, uppger den USA-baserade människorättsgruppen Human Rights Activists in Iran (HRANA) på söndagen, rapporterar New York Post.
Dessutom ska över 10 600 personer ha gripits under demonstrationerna, enligt människorättsgruppen.
President Donald Trump har tidigare vid flera tillfällen uppgett att USA är redo att slå till mot den iranska regimen om den använder dödligt våld mot demonstranterna
”Vi är låsta, laddade och redo att agera” skrev han exempelvis på sin plattform Truth Social den 2 januari.
Trump: ”Iran vill förhandla”
Nu uppger presidenten att den iranska regimen ska ha kontaktat honom på lördagen för att förhandla fram ett avtal.
– Iran vill förhandla, ja. Vi kanske kommer att träffas, jag menar att ett möte håller på att arrangeras, säger Trump till reportrar ombord på Air Force One sent på söndag kväll enligt New York Post.
– Men vi kanske måste agera, på grund av det som händer, innan mötet. Men ett möte håller på att ordnas, Iran ringde – de vill förhandla, fortsätter han.
Det kan tilläggas att Venezuelas tidigare diktator Nicolas Maduro sade sig vara redo att förhandla med USA bara dagar innan han greps i en amerikansk militär operation och fördes till USA för att åtalas.
”Vi tar det på största allvar”
Trump säger även att USA överväger vissa ”starka alternativ” som svar på uppgifterna om att Iran slagit ned protesterna med våld, utan att gå in på några detaljer.
– Det verkar som att vissa människor har dödats som inte borde ha dödats. Men vi tar det på största allvar. Militären tittar på det, och vi tittar på några starka alternativ, och vi kommer att fatta ett beslut, säger Trump,
– Några av demonstranterna dödades i all trängsel, det var så många av dem. Och vissa sköts, fortsätter Trump som uppger att han får uppdateringar om Iran varje timme.
Trump går inte i på vilka alternativ som har diskuterats, men amerikanska tjänstemän uppger för Wall Street Journal att utöver militära medel har man diskuterat cyberattacker mot irans väpnade styrkor, införandet av fler sanktioner och att stärka regimkritiska i landet online.
Iran hotar med vedergällning mot USA och Israel om man angrips
Det iranska parlamentets talman Mohammad Bagher Ghalibaf har varnat för att USA och Israel kan bli ”legitima mål” för vedergällnings-attacker om USA angriper den islamiska republiken.
– Vid en attack mot Iran kommer både det ockuperade området (Israel) och alla amerikanska militärcenter, baser och fartyg i regionen att vara legitima mål för oss, sade Ghalibaf i en tv-sändning.
På frågan om han är orolig för möjliga vedergällningsattacker från Iran svarar Trump att USA i så fall kommer ”slå till mot dem på en nivå som de aldrig tidigare har upplevt”.
– Om de gör det kommer vi att överväga mål som de inte skulle tro var möjliga. Om de gör det kommer vi att slå till mot dem på en nivå som de aldrig tidigare har utsatts för, säger Trump på söndagen.
Khamenei jämför Trump med farao och shahen
På söndagen publicerade Irans högste religiösa ledare ayatollah Ali Khamenei en bild på plattformen X där Trump framställs som en sönderfallande sarkofag.
”Den fadern som sitter där med arrogans och stolthet och dömer hela världen, borde också veta att tyranner och arroganta människor i världen, såsom Farao, Nimrod, Reza Khan, Mohammad Reza och liknande, vanligtvis störtades när de var som mest stolta. Även denna kommer att störtas” skriver Khamenei på persiska enligt Googles översättning.
Samma dag utlyste Iran tre dagars landssorg för vad det kallade ”martyrer som dödats i den iranska nationella striden mot USA och Israel”.
Khamenei talar på ett möte i Teheran den 3 januari. Bild: Office of the Iranian Supreme Leader via AP
Blockerar internet och hotar med dödsstraff
Landets åklagarmyndighet har sagt att demonstranter hädanefter kommer betraktas som ”Guds fiende”, vilket är ett brott som kan straffas med döden i den islamiska republiken
Samtidigt avfärdade myndigheten demonstranterna som ”en bunt vandaler” som försöker ”glädja” Trump.
Från och med torsdag kväll har den iranska regimen blockerat internet i landet, vilket gör det svårt för internationella medier att få och bekräfta information från landet.
Den här gången har regimen även begränsat den inhemska intranätet med begränsade kopplingar till omvärlden, och en expert säger till BBC Persian att den rådande avstängningen är striktare än under hijab-upproret 2022.
Uppgifter om dödade och fortsatta upplopp bekräftade
Bland det material som ändå har läckt ut märks en film som visar cirka 180 förpackade kroppar i ett bårhus i Kahrizak i Teheran-provinsen. Skrik och rop av förtvivlan hörs från människor som verkar leta efter sina nära och kära.
– Ungefär 38 personer dog. Många dog så snart de nådde akutbäddarna... direkta skott mot huvudet på de unga människorna, mot hjärtat också. Många av dem hann inte ens fram till sjukhuset, säger en vårdare på ett sjukhus i Teheran till BBC, som har verifierat att 70 kroppar förts till ett sjukhus i staden Rasht på fredagskvällen.
Flera videor som BBC har kunnat bekräfta som aktuella visar sammandrabbningar mellan demonstranter och säkerhetsstyrkor i Irans näst största stad Mashhad.
På bilderna syns bland annat maskerade demonstranter ta skydd bakom soptunnor. Ett fordon som ser ut som en buss står i brand, medan skott och vad som låter som bankande på kastruller och grytor hörs. En person som står på en närliggande gångbro ser ut at avfyra flera skott i olika riktningar.
I Teheran visar en verifierad video från lördagskvällen demonstranter som tar över gator i Gisha-distriktet, ljudet av bankande på kastruller i Punak-torget, och en folkmassa som marscherar i Heravi-distriktet och ropar efter ett slut på det religiösa styret.
Flera verifierade videor från Ilam i västra Iran under helgen visar hur säkerhetsstyrkor avfyrar skott mot Imam Khomeini-sjukhuset, där demonstranter höll ett möte.
Demonstration mot den iranska regimen i Oslo på lördagen. Bild: Terje Pedersen / NTB
Anklagar Israel och USA
Irans president Masoud Pezeshkian, som tidigare intagit en försonlig attityd till demonstranterna, anklagar nu USA och Israel för att ligga bakom oroligheterna.
– De har tränat vissa individer inne i landet och utomlands, fört in terrorister i landet utifrån, satt eld på moskéer och attackerat marknader och skrån i Rasht, och satt basaren i brand, sade han.
Det är sedan tidigare väl känt att den israeliska underrättelsetjänsten Mossad infiltrerat Iran och den iranska regimen, och Mossad har i inlägg på plattformen X skrivit till landets demonstranter att man är närvarande på Irans gator.
På söndagen skrev Reza Pahlavi, sonen till Irans siste shah som bor i USA, i ett inlägg på sociala medier att president Trump hade ”noggrant observerat er obeskrivliga mod”.
”Era landsmän runt om i världen ropar stolt ut er röst”, skrev Pahlavi och tillade att ”Jag vet att jag snart kommer att vara vid er sida.”
Enligt Pahlavi står den iranska regimen inför en ”allvarlig brist på legosoldater”, samtidigt som ”många från säkerhetsstyrkorna har lämnat sina arbetsplatser eller vägrat order om att undertrycka folket”. BBC har inte kunnat inte verifiera dessa påståenden.