
Donald Trump sade i sitt FN-tal på tisdagen att USA är beredda att införa hårda sanktioner mot Ryssland. Han krävde att europeiska länder omedelbart inför samma sanktioner som USA och slutar köpa rysk energi.
Den amerikanske presidenten uttryckte frustration över att NATO-länder fortsätter finansiera kriget i Ukraina genom att köpa rysk olja och gas.
– De finansierar kriget mot sig själva. Vem i helvete har någonsin hört talas om nåt sånt, sade Donald Trump.
Donald Trump sade att han fick klart för sig om läget för ungefär två veckor sedan.
– [De europeiska länderna] köper olja och gas från Ryssland medan de bekämpar Ryssland. Det är pinsamt för [de europeiska ländernas ledare], sade Trump.
Europa köper via Indien
Trumps kritik stöds av statistik som visar hur EU importerar oljeprodukter från Ryssland via Indien för över 100 miljarder kronor under 2024.
EU-länder betalade samtidigt 252 miljarder kronor direkt till Ryssland för fossila bränslen under 2024.
”Ni är mycket närmare”
Donald Trump betonade att Europa har ett större ansvar än USA att agera mot Ryssland på grund av det geografiska läget.
– Jag menar, ni är mycket närmare detta, vi har ett hav emellan. Ni är precis där, sade Donald Trump.
Kräver gemensamma sanktioner
Presidenten varnade för att USA är redo att införa kraftfulla sanktioner mot Ryssland om landet inte är villigt att förhandla om att avsluta kriget. Men han understryker att europeiska länder måste delta.
– För att dessa sanktioner ska vara effektiva måste de europeiska nationerna, alla ni som är samlade här just nu, ansluta sig till oss och anta exakt samma åtgärder, sade Donald Trump.
Han krävde att Europa omedelbart upphör med alla energiköp från Ryssland.
– Annars slösar vi alla bara bort en massa tid, sade Donald Trump.