
USA:s president Donald Trump meddelade på torsdagen att USA och Ukraina skriver under ett eftertraktat mineralavtal nästa vecka efter månader av förhandlingar.
Det omtvistade mineralavtalet mellan USA och Ukraina kommer att undertecknas runt den 24 april enligt Donald Trump. Han meddelade under en pressträff i Ovala rummet att länderna nått en överenskommelse efter intensiva förhandlingar.
– Det kommer att undertecknas nästa vecka. Vi skjuter inte upp det, vi ändrade det lite. Det var inte fördelaktigt för oss, säger Donald Trump enligt New York Post.
Redan signerat avsiktsförklaring
Ukrainas ekonomiminister Yulia Svyrydenko bekräftade på torsdagen att parterna undertecknat en avsiktsförklaring som första steg mot det slutgiltiga avtalet.
”Vi är glada att tillkännage signeringen med våra amerikanska partners”, skriver Svyrydenko på sociala medier.
Avtalet omfattar samarbete kring strategiska mineraler som titan, litium och uran – kritiska för amerikanska försvars- och energisektorn. USA:s finansminister Scott Bessent beskriver överenskommelsen som ”i huvudsak vad vi kommit överens om tidigare”.
Ett tidigare avtal var planerat att undertecknas i februari, men sköts upp efter ett uppmärksammat bråk mellan Donald Trump och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Ovala rummet.
USA tappar tålamodet
Parallellt med mineralavtalet meddelade USA:s utrikesminister Marco Rubio på fredagen att USA är redo att lämna fredsförhandlingarna mellan Ryssland och Ukraina om inget framsteg görs inom några dagar.
– Vi kommer inte att fortsätta med detta initiativ i veckor och månader i sträck. Vi måste bestämma mycket snabbt nu, och jag talar om några dagar, huruvida detta är genomförbart inom de kommande veckorna, sade Marco Rubio i Paris.