
USA:s president Donald Trump tar krafttag mot våldsamma demonstranter på landets universitet genom en ny exekutiv order som ska bekämpa antisemitism och radikalisering på campus. Det rapporterar Harvard Crimson.
Donald Trump har varit tydlig med att utländska studenter som bryter mot lagen kommer att förlora sina studentviseringar. Den nya ordern ger justitiedepartementet 60 dagar att presentera åtgärder mot olagliga protester och antisemitiska incidenter på universiteten.
Reform av universitetssystemet
Åtgärderna är del av en större reform där Trump vill säkerställa att amerikanska skattepengar inte går till lärosäten som tillåter olagliga aktiviteter. Både Columbia University och Harvard kan komma att granskas. Den nya linjen markerades redan den 20 januari när tidigare restriktioner mot immigrationskontroller på universitet togs bort.
Stopp för federal finansiering
– Vi kommer att säkerställa att de som missbrukar sin studentvisering lämnar landet, sade Donald Trump enligt Reuters.
Samtidigt planerar Trump att stoppa finansieringen av skolor som stödjer kontroversiella undervisningsmetoder. Beslutet om att frysa federala anslag till universiteten har tillfälligt blockerats av en federal domare fram till måndag.