Facebook noscript imageTyskland stänger moskéer
Utrikes
Tyskland stänger moskéer
Bild: Daniel Bockwoldt/dpa via AP
Bild: Daniel Bockwoldt/dpa via AP

Den federala tyska regeringen stänger den shiitiska organisationen Islamiskt center i Hamburg på grund av misstankar om stöd till terrorism.

Organisationen, som misstänks styras från Iran, driver bland annat den ökända ”blå moskén” i Hamburg, som nu kommer att stängas, rapporterar Tagesschau.

Enligt det federala inrikesministeriet bryter organisationen mot den federala republikens grundlag genom att sprida anti-semitism och hylla terrororganisationer som Hamas och Hezbollah.

Ytterligare fem föreningar, som misstänks vara underorganisationer till Islamiskt center i Hambirg, förbjuds. På tisdag morgon genomsökte federal tysk polis 53 byggnader, inklusive moskéer, och beslagtog material och tillgångar.

Den blå moskén betraktas som ett av de viktigaste centren för shiitism i Europa. Organisationen bakom grundades av iranska migranter 1953.

Sedan islamister tog över Iran 1979 misstänks banden till den islamska regimen vara starka, och konstitutionspolisen i Hamburg har bevakat Islamiskt center, som man betraktar som styrda av Iran, sedan 1993.

Johannes Nilsson

Reporter.