Facebook noscript imageUkraina kan bli EU-land till 2030
Utrikes
Ukraina kan bli EU-land till 2030
Kaja Kallas och Marta Kos ser det som möjligt att EU utvidgas till 2030. Foto: Virginia Mayo/AP/TT
Kaja Kallas och Marta Kos ser det som möjligt att EU utvidgas till 2030. Foto: Virginia Mayo/AP/TT

EU-kommissionens vice ordförande Kaja Kallas och den slovenska diplomaten Marta Kos ser en möjlighet för EU att utvidgas till 2030 där tre länder – Ukraina, Albanien och Montenegro – ser ut att vara mer aktuella. – Det är en nödvändighet om vi vill vara en starkare spelare på världsscenen, säger Kaja Kallas enligt The Guardian.

Europeiska Unionen är potentiellt redo att anta tre nya medlemsstater till 2030 enligt The Guardian. Ukraina, Albanien och Montenegro har för närvarande bäst chanser att ansluta sig till unionen.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.