Facebook noscript imageUkraina säljer av sin valutareserv - vad väntar nu?
Hoppa till innehållet

Ukraina säljer av sin valutareserv - vad väntar nu?

Ukrainas riksbank, NBU. Foto: Julia Berezovska / Wikimedia commons
Ukrainas riksbank, NBU. Foto: Julia Berezovska / Wikimedia commons

Ukrainas riksbank sålde valuta för nästan 5 miljarder dollar bara i mars och sedan nyår har reserverna krympt med 9,3 %. Om de utlovade 90 miljarderna från EU uteblir kan pengarna vara slut redan i höst.

Våren 2026 håller uppenbarligen på att bli ännu ett vändpunktsmoment för det ukrainska finanssystemet. Ukrainas nationalbank (NBU) har registrerat rekordstora valutainterventioner: enbart i mars såldes omkring 4,8 miljarder US-dollar, och sedan årets början nästan 12 miljarder. Det är de högsta siffrorna på 15 månader och en av de mest intensiva perioderna av reservanvändning under hela det storskaliga kriget.

Stärk oberoende svensk media

Sverige genomgår en stormig period – där mycket står på spel. Bulletin har haft det mesta öppet för alla under valrörelsen, och gör det fortfarande. De av er som har råd får gärna stötta oss, och bidra till att skifta mediebalansen.