Facebook noscript imageUng man anhållen efter explosion i Södertälje
Nyheter
Ung man anhållen efter explosion i Södertälje
Polis på plats efter en explosion i en butik i Geneta i Södertälje på måndagskvällen. Foto: MICKAN MÖRK/TT
Polis på plats efter en explosion i en butik i Geneta i Södertälje på måndagskvällen. Foto: MICKAN MÖRK/TT

En man i övre tonåren har anhållits misstänkt för bland annat försök till mord efter en explosion i en butik i Geneta i Södertälje.

Polisen fick in larmet vid 20-tiden på måndagskvällen. Då hade ett föremål kastats in en butik och detonerat.

Både räddningstjänst och polis kallades till platsen, och en kvinna skadades och fick föras till sjukhus.

– Hon har splitterskador av det som kallas för normalgraden, säger Mats Eriksson, polisens presstalesperson.

Polisen kunde senare under natten gripa en ung man i övre tonåren. Han greps misstänkt för bland annat försök till mord och allmänfarlig ödeläggelse.

Den 6 juli upprättade polisen en visitationszon i delar av Geneta och Västra Blombacka i Södertälje efter att en man skjutits ihjäl i Blombacka den 2 juli. Visitationszonen upphörde i fredags.

TT Nyheter