Uppgifter: Nye ayatollan kan vara gay – Trumps reaktion

Donald Trump fick nyligen information från amerikanska underrättelsetjänster om att Irans nye högste ledare, Mojtaba Khamenei, kan vara homosexuell, enligt källor till New York Post. Det uppges vara därför hans pappa, den tidigare ayatollan, tvivlade på Mojtaba Khameneis lämplighet att styra landet. Trump rapporteras ha skrattat åt uppgifterna.
Tre källor med insyn i genomgången säger till New York Post att uppgifterna anses trovärdiga inom underrättelsetjänsterna. De ska bland annat baseras på en skyddad källa inom det amerikanska underrättelsesystemet.
Stärk oberoende svensk media
Sverige genomgår en stormig period – där mycket står på spel. Bulletin har haft det mesta öppet för alla under valrörelsen, och gör det fortfarande. De av er som har råd får gärna stötta oss, och bidra till att skifta mediebalansen.