Facebook noscript imageUppgifter: SD kan släppa ministerkraven för att vinna C
Hoppa till innehållet

Uppgifter: SD kan släppa ministerkraven för att vinna C

Foto: Frankie Fouganthin/CC BY 4.0
Foto: Frankie Fouganthin/CC BY 4.0

Sverigedemokraterna kan vara redo att ge upp sina ministerposter för att få Centerpartiet att släppa fram Ulf Kristersson. Partiets innersta krets ska enligt uppgifter mötas om saken nästa vecka. På bordet ligger även eftergifter om arbetskraftsinvandringen, rapporterar Aftonbladet.

Sverigedemokraterna öppnar på allvar för att släppa kravet på ministerposter, rapporterar Aftonbladet. Enligt tidningens källor ska partiets verkställande utskott mötas i mitten av nästa vecka för att diskutera regeringsfrågan.

Syftet är att få Centerpartiet att acceptera Tidösidan.

Mötet ska hållas efter tisdagens statsministeromröstning om C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C). Allt tyder på att hon röstas ned. I så fall går sonderingsuppdraget till M-ledaren Ulf Kristersson (M).

När Kristersson sonderar ska det stå klart vad SD är berett att gå med på. En plan som diskuteras är enligt Aftonbladet att både SD och C lägger ned sina röster när riksdagen röstar om Kristersson som statsminister.

Talmannen Andreas Norlén (M) har varnat för att varje misslyckad omröstning för Sverige närmare ett extraval.

– Genom att vi genomför en statsministeromröstning så kommer vi närmare extravalet och då ökar ju pressen på alla inblandade partier, sade han till SVT när han meddelade beslutet.

Ministerposterna var hindret

Ministerposterna har varit en central stötesten. Thand Ringqvist har tidigare sagt att Kristersson diskvalificerat sig som statsministerkandidat för C, bland annat genom att utlova många och tunga ministerposter till SD.

Jimmie Åkesson (SD) och Thand Ringqvist träffades under hennes sonderingsuppdrag. Enligt Aftonbladets källor har även kontakter skett på andra nivåer, där moderater och företrädare för näringslivet ska ha fört samman partierna. SD-toppen Henrik Vinge (SD) uppges ha en central roll.

Enligt Aftonbladets uppgiftslämnare innehåller planerna konkreta politiska eftergifter från SD.

– Vi kommer behöva vika oss i frågan kring arbetskraftsinvandring, säger en SD-källa med insyn till tidningen.

Det handlar enligt Aftonbladet om att SD kan gå med på Centerpartiets krav på ett kraftigt sänkt lönekrav för arbetskraftsinvandrare. I gengäld ska C acceptera SD:s krav på att Sverige tar emot inga eller mycket få kvotflyktingar.

Varken ledande sverigedemokrater eller centerpartister vill bekräfta uppgifterna för Aftonbladet.

Samtidigt vill SD-ledningen enligt Aftonbladet få slut på den interna striden om svenskhet för att inte stöta sig med C. Som ett led i det diskuteras att bryta med tv-kanalen Riks, vars profil Richard Sörman varit en tongivande röst i debatten om etnonationalism.

Uppgifterna kommer dagen efter att Kvartal och SVT rapporterat att SD kan dra in sitt miljonstöd till Riks och att kanalen varslat personal.

Ludwig Nordqvist

Reporter.