UR varslar – 25 tjänster försvinner
Utbildningsradion, UR, ska minska organisationen med 25 tjänster. Enligt förslaget krymper antalet tjänster från 229 till 204, rapporterar branschtidningen Journalisten.
Bakom neddragningen ligger enligt UR både behovet av att sänka kostnaderna och en anpassning till förändrade användarvanor.
Bolagets vd Kalle Sandhammar pekar också på det allmänna kostnadsläget, investeringsbehov och UR:s utökade beredskapsuppdrag.
– Det är kännbart förstås, och skapar en del oro. Det kommer bli tufft på det sättet, säger Sandhammar till Journalisten.
Facket reagerar starkt på beskedet.
– 25 personer är väldigt mycket. Våra medlemmar är ledsna och oroade, både för sina jobb och för hur UR ska kunna behålla kvaliteten i journalistiken, säger Danjel Nam, ordförande för journalistklubben på UR, till Journalisten.