Facebook noscript imageUtas: Normaliseringen av slöjan splittrar Sverige
Opinion
Utas: Normaliseringen av slöjan splittrar Sverige
Slöjan får inte normaliseras, skriver Josefin Utas. Foto: Bulletin/Privat
Slöjan får inte normaliseras, skriver Josefin Utas. Foto: Bulletin/Privat

Att relativisera hijab, niqab och liknande plagg är inte att vara tolerant, skriver Josefin Utas.

Kvinnor och barn med hijab/slöja syns inte bara överallt på gator och torg i Sverige. De lyfts också fram i marknadsföring och i andra offentliga sammanhang.

Hade näringsidkare, organisationer och så vidare förmått att se hijaben för vad den faktiskt är hade de inte agerat så här. Men de stoppar huvudet i sanden.

Det är önsketänkande att tro att om beslöjade kvinnor tar plats i offentligheten så kommer den förtryckande kultur de gör reklam för genom sina hijaber att förtvina. Så är det inte. Snarare gnuggar islamister händerna när beslöjande kvinnor tar mer plats i västvärlden, eftersom det banar väg för deras agenda.

Den ”frihet” de beslöjade kvinnorna ser ut att ha här kommer bara finnas fram till dess att islamisterna blir tillräckligt starka för att kunna dominera. Kolla hur det ser ut runt om i världen. Där finns facit.

En del svenskar tänker kanske att det är så många i Sverige som har hijab nu att det inte går att vända utvecklingen.

Desto viktigare då att agera snarast, utifrån vad som borde vara självklart: Vi borde förutsätta att de som valt att komma till och vill leva i Sverige faktiskt uppskattar den jämställdhet och frihet som kvinnor har här. Vi borde ta för givet att de också vill bidra till att upprätthålla den.

Därför måste vi börja vara tydliga med hur man gör det i Sverige, genom att exempelvis inte bära hijab och att inte heller sätta den på sina barn.

Att relativisera hijab, niqab och liknande plagg är inte att vara tolerant. En kvinna som i ett fritt och jämställt land som Sverige använder sin frihet till att bära hijab, den stödjer ofrihet och kvinnors underordning och gör dem som utsätts för förtryck mer osynliga.

En inställning att vi måste acceptera hijab, trots de värderingar den förmedlar, banar väg för en ny syn på människor i Sverige: Att vi inte längre ska bedöma människor på ett likvärdigt sätt, utan efter helt olika måttstockar.

Att vi inte får värna jämställdhet när det är främmande kultur inblandad, utan att vi ska se dem med annat ursprung som små öar i samhället. Det här är precis det som islamister vill, att vi separerar oss från varandra utifrån ursprung och kultur, för att de själva snabbare ska kunna tillskansa sig mer makt. Det ska vi inte acceptera.

Våra gemensamma institutioner ska inte bidra till normalisering av hijaben, utan stå upp för de värderingar vi tills nu har låtit genomsyra vårt samhälle. Exempelvis har Högsta förvaltningsdomstolen efter prövning konstaterat att det inte är förenligt med lagen att ha förbud mot hijab i grundskolan. Alltså behöver lagen ändras för att kunna göra det möjligt. Det är något våra politiska makthavare behöver ta itu med.

Vi bor i Sverige. Vi ska inte skämmas för att ha lyckats uppnå jämställdhet mellan kvinnor och män samt frihet för kvinnor. Det ska vi vara stolta över och fortsätta att försvara. Andra länder får välja sin egen väg, utifrån sin historia och kultur.

Josefin Utas är fristående debattör

Josefin Utas

Josefin Utas är liberal samhällsdebattör och utbildad ingenjör.