Facebook noscript imageUtländska påverkanskampanjer i Frankrike – pengar styrde medier och politiker
Hoppa till innehållet

Utländska påverkanskampanjer i Frankrike – pengar styrde medier och politiker

Foto: Pexels
Foto: Pexels

En fransk lobbyist erbjöd utländska uppdragsgivare en prislista för att påverka landets politik och medier. För 10 000 euro skulle en parlamentsledamot ställa frågor i nationalförsamlingen och för 15 000 euro skulle ett budskap nå tv-kanalen BFM-TV. Samtidigt utreder franska myndigheter misstänkta påverkansoperationer med kopplingar till Qatar och Kazakstan.

En brottsutredning i Frankrike blottlägger hur politiska kontakter, medieframträdanden och lobbyverksamhet misstänks ha utnyttjats för att driva utländska intressen. I centrum står lobbyisten Jean-Pierre Duthion som erbjöd ett brittiskt konsultbolag konkreta insatser för att påverka opinionen till förmån för Kazakstans tidigare premiärminister Karim Massimov.

I WhatsApp-meddelanden från början av 2022 presenterade Duthion olika alternativ för konsulten Jean L., som arbetade vid Londonbolaget Project Associates, numera Panterra. Uppdraget gick ut på att uppmärksamma Massimovs situation efter att han fängslats i Kazakstan.

Priset för ett paket med en skriftlig fråga till regeringen, en muntlig fråga i utrikesutskottet och tre inlägg på X från parlamentsledamoten Hubert Julien-Laferrière uppgavs vara 10 000 euro. För 15 000 euro skulle frågan dessutom uppmärksammas i BFM-TV.

Stärk oberoende svensk media