Utländska studenter fuskas in till Sverige – för att jobba

Svenska lärosäten betalar pakistanska rekryteringsagenturer som hjälper studenter att fuska sig till Sverige med falska bankkontoutdrag. En dold kamera-granskning från SVT avslöjar hur systemet missbrukas – och hur studenter egentligen är här för att jobba, inte studera.
Med dold kamera har SVT infiltrerat fyra pakistanska rekryteringsagenturer som får betalt av svenska högskolor. I granskningen utgav sig två lokala journalister för att vara studenter som vill ta sig till Sverige.
– När du väl kommer till Sverige kan du hoppa av studierna och tjäna pengar genom att arbeta obegränsat. De flesta studenter lyckas på det här sättet och tjänar bra pengar, säger en av agenterna till SVT.
Två av de fyra rekryterarna erbjuder även falska bankkontoutdrag som visar att studenterna har tillräckligt med pengar för att klara sig i Sverige.
– Du kan få det falska kontoutdraget mot en provisionsavgift på 10 procent, säger en agent till SVT.
Hoppar av studier för att jobba
I Sverige har internationella studenter rätt att arbeta utan begränsningar, vilket är ovanligt jämfört med andra europeiska länder.
– 90 procent av våra studenter studerar inte, säger en rekryterare i Pakistan till SVT.
Avgifterna för ett läsår uppgår till närmare 150 000 kronor för de utländska studenterna. I en granskning av 876 avgiftsbetalande studenter vid högskolorna i Borås, Trollhättan och Skövde har SVT identifierat 106 som inte uppfyller studiekraven.
– Vi tycker att detta är fel. En person som inte avser att studera ska inte ha uppehållstillstånd i Sverige. Punkt slut, säger Oskar Lindblad på Migrationsverket till SVT.
Ett nytt lagförslag som skärper studiekraven och tar bort möjligheten att arbeta obegränsat finns, men när den nya lagen ska beslutas är inte bestämt.
Bulletin har sökt högskole- och forskningsminister Lotta Edholm (L) för kommentar.