Facebook noscript imageUtredning ska stoppa läkare som hjälper kriminella
Nyheter
Utredning ska stoppa läkare som hjälper kriminella
Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) presenterar regeringens nya utredning mot välfärdsbrottslighet på en pressträff. Foto: Claudio Bresciani/TT
Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) presenterar regeringens nya utredning mot välfärdsbrottslighet på en pressträff. Foto: Claudio Bresciani/TT

Regeringen utser en särskild utredare för att bekämpa välfärdsbrottslighet inom hälso- och sjukvården. Utredningen ska stärka tillsynen, införa tillståndsplikt och stoppa falska läkarintyg som öppnar dörren till välfärdssystemen, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

I ett pressmeddelande från Socialdepartementet meddelar regeringen att en särskild utredare utsetts för att bekämpa välfärdsbrottslighet inom sjukvården. Utredningen ska fokusera på flera kritiska områden, bland annat tillståndsplikt inom hälso- och sjukvård samt ökad informationstillgång för Inspektionen för vård och omsorg (IVO).

Enligt pressmeddelandet har kriminella aktörer länge utnyttjat Sveriges välfärdssystem, vilket inte bara drabbar samhället ekonomiskt utan även leder till bristfällig och patientosäker vård.

– Att bekämpa välfärdsbrottslighet är viktigt inte bara för att säkerställa att skattepengar inte används för att finansiera kriminell verksamhet, utan också för en patientsäker hälso- och sjukvård, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson i pressmeddelandet.

Falska läkarintyg ”en nyckel in i välfärden”

Ett särskilt fokus i utredningen kommer att läggas på problemet med falska läkarintyg, som används för att otillbörligt få tillgång till välfärdstjänster. Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje beskriver problemet som ”djupt allvarligt”.

– Ett falskt läkarintyg är inte bara ett papper – det är en nyckel in i välfärden och urholkar våra gemensamma skattemedel och undergräver förtroendet, säger Anna Tenje enligt pressmeddelandet.

Utredaren ska kartlägga hur arbetet mot falska intyg ser ut idag och föreslå lagändringar om det behövs.

Kriminella vårdcentraler i fokus

Utredningen tar även sikte på oseriösa och kriminella aktörer inom vården. Jessica Stegrud, socialpolitisk talesperson för Sverigedemokraterna, välkomnar utredningen:

– Vi kan aldrig acceptera att det finns exempelvis vårdcentraler, vars syfte är att plundra vår gemensamma välfärd och finansiera kriminell verksamhet, säger hon enligt pressmeddelandet.

Liberalernas gruppledare Lina Nordquist är tydlig med målet:

– Vi tänker sätta stopp för plundringståget genom välfärden, säger hon i pressmeddelandet.

Utredningen ska redovisas senast den 12 oktober 2026.

Cecilia Aspegren

Journalist.