V rusar fram i landets mest utsatta områden

I flera av Sveriges mest utsatta områden – från Rosengård till Rinkeby – har Vänsterpartiet gjort kraftiga kliv i årets val. I både Tensta och Rinkeby är V nu större än Socialdemokraterna.
I flera av de områden som Polismyndigheten klassar som särskilt utsatta eller utsatta har Vänsterpartiet gjort en anmärkningsvärd resa i årets riksdagsval, enligt Bulletins genomgång av Valmyndighetens preliminära siffror.
I Rosengård centrum i Malmö gick V fram med hela 28,6 procentenheter till 41,2 procent, medan Socialdemokraterna ökade 12,1 enheter till 54,0 procent. Tillsammans fick de båda partierna 95,2 procent av rösterna i distriktet. I grannvaldistriktet Herrgården var mönstret ännu tydligare: V ökade med 31,1 enheter till 45,7 procent, att jämföra med S uppgång på 3,4 enheter till 49,7 procent.
Liknande siffror syns i Göteborg. I Biskopsgården Norra gick V fram 21,8 enheter till 40,4 procent, nästan i nivå med S 43,5 procent. I Hammarkullens tre valdistrikt ligger V och S tillsammans på mellan 77 och 87 procent av rösterna.
Går om S i Stockholm
Mest slående är utvecklingen i Stockholms Järvaområde. I Rinkeby C gick V fram 22,5 enheter till 51,0 procent – och är därmed distriktets största parti, före S på 39,7 procent. I Tensta C är bilden densamma: V fick 54,3 procent, en ökning med 17,6 enheter, medan S landade på 36,8 procent.
Även i Hallunda C i Botkyrka syns samma tendens, om än något svagare: V ökade 5,4 enheter till 20,7 procent, S 5,1 enheter till 43,2 procent.
Högre valdeltagande
Genomgående har valdeltagandet stigit kraftigt i de granskade områdena. I Rosengård centrum ökade det med 12,8 enheter till 66,9 procent, och i Herrgården med 9,4 enheter till 59,9 procent.
Uppgifterna bygger på Valmyndighetens preliminära valdistriktsresultat och kan komma att justeras något i den slutliga sammanräkningen.