
Lorena Delgado Varas (V), som är ombord Global Sumud Flotillas Gaza-konvoj ”Alma”, uppger att båten omgetts av ”ett antal drönare”. Flotiljen påstår att Israel eskalerar attackerna innan flotiljans ankomst.
Vänsterpolitikern Lorena Delgado Varas, som befinner sig ombord på en av Global Sumud Flotillas båtar, rapporterar om påstådda drönareattacker mot flotiljan på väg till Gaza.
I en video publicerad på Instagram säger Delgado Varas: ”Flotiljen har blivit attackerad, det har varit drönare, flera drönare under natten och nu har man bombat-- Vi vet inte vad som ska hända”.
Partikollegan Daniel Riazat omdelade videon med kommentaren att flotiljan ”ännu en gång attackerats av drönare” och att han fått ”meddelanden från en av båtarna om att det är ett antal drönare runt dem”.
Explosioner och störningar
I ett pressmeddelande från måndagen påstår Global Sumud Flotilla att ”Israel eskalerar attackerna mot de 500+ civila volontärerna ombord”.
Enligt flotiljan hördes minst 13 explosioner på och runt flera båtar natten till måndag, med omfattande kommunikationsstörningar. Flotiljan påstår också att över 15 lågflygande drönare hovrat över båten Alma under det senaste dygnet - samma båt som råkade ut för en brand för ett par veckor sedan.
”Oidentifierade objekt” ska enligt flotiljan ha släppts på minst 10 båtar från drönare eller flygplan, vilket ska ha orsakat skador.
Flotiljan anklagar Israel för en ”koordinerad smutskastningskampanj”.
Påståendena från vare sig flotiljan eller Delgado Varas har ännu inte bekräftats av israeliska myndigheter eller andra oberoende källor.
Delgado Varas hyllar italienska upplopp
Samtidigt som Delgado Varas rapporterar från flotiljan har hon på Instagram hyllat de våldsamma propalestinska upploppen som skakade Italien i början av veckan. Inlägget går inte längre att hitta på plattformen, men hann omdelas av bland annat den konservative kolumnisten Christoffer Jonsson på X. Riksdagsledamoten Katarina Tolgfors (M) kallar Delgado Varas agerande ”makalöst”.
På måndagen drabbade demonstranter samman med polis i Milano och andra italienska städer, där mer än tio personer greps och omkring 60 poliser skadades.
”Om Italien kan göra det, så kan Sverige, Chile och resten av världen”, skrev Delgado Varas på engelska och uppmanar till att ”stänga ner allt för Palestina”.
Italiens premiärminister Giorgia Meloni fördömde våldet och kallade demonstranterna för ”huliganer”.