Facebook noscript imageVabbade för 364 000 kronor – medan barnen var utomlands
Ekonomi
Vabbade för 364 000 kronor – medan barnen var utomlands
Fusket med vab kostar svenska skattebetalare 800 miljoner kronor årligen. I Sundsvallsområdet har flera föräldrar dömts för att ha lämnat felaktiga uppgifter till Försäkringskassan. Genrebild. Foto: Isabell Höjman/TT
Fusket med vab kostar svenska skattebetalare 800 miljoner kronor årligen. I Sundsvallsområdet har flera föräldrar dömts för att ha lämnat felaktiga uppgifter till Försäkringskassan. Genrebild. Foto: Isabell Höjman/TT

En 53-årig kvinna från Sundsvall dömdes för att ha fuskat till sig 364 000 kronor i bidrag efter att ha flyttat utomlands. Hon är en av ett tjugotal personer som fällts för vab-bedrägerier i regionen under de senaste åren, rapporterar Sundsvalls tidning.

Det grövsta fallet av vab-fusk i Sundsvallsområdet uppdagades när en 53-årig kvinna flyttade utomlands med sina barn. Trots flytten fortsatte hon att begära ut både föräldrapenning och barnbidrag vid 22 tillfällen.

Kvinna fortsatte kräva bidrag från utlandet

Tingsrätten konstaterade i sin dom från 2022 att kvinnan måste ha varit medveten om att hon lämnade felaktiga uppgifter. Det var inte heller fråga om enstaka tillfällen, utan ett systematiskt utnyttjande av systemet, enligt ST.

Vab-fusk det vanligaste bidragsbrottet

I Sundsvall, Timrå och Ånge har drygt 20 personer dömts för bidragsbrott kopplat till vab under de senaste fem åren. Fusket med tillfällig föräldrapenning är det vanligaste bidragsbrottet och kostar svenska skattebetalare hundratals miljoner kronor årligen.

Läs även: Vab-fuskare kostar skattebetalarna 800 miljoner om året

Skyller på vardagsstress och slarv

De dömda personernas förklaringar varierar. Enligt ST skyller vissa på stress och en rörig vardag, andra på missförstånd kring reglerna. I flera fall har föräldrar kombinerat vab med andra ersättningar som A-kassa eller tagit ut ersättning samtidigt som de arbetat.

Konsekvenser för fuskarna

Majoriteten av de dömda har fått villkorlig dom och dagsböter. I allvarligare fall har dock fängelsestraff utdömts. En 42-årig man fick exempelvis två månaders fängelse efter att ha fuskat till sig närmare 37 000 kronor, delvis på grund av tidigare brottslighet.

Cecilia Aspegren

Journalist.