Facebook noscript image”Vänsterns främsta valarbetare” lämnar Timbro
Hoppa till innehållet

”Vänsterns främsta valarbetare” lämnar Timbro

Foto: Johan Jönsson/CC BY 4.0 Skärmdump/X
Foto: Johan Jönsson/CC BY 4.0 Skärmdump/X

Fredrik Kopsch lämnar jobbet som chefsekonom på tankesmedjan Timbro. Beskedet kommer efter en sommar då han kritiserats hårt av delar av högern. Varför han slutar säger han inte.

Kopsch berättar om beslutet i ett inlägg på Facebook. Han började på den marknadsliberala tankesmedjan i januari 2023.

”I januari 2023 började jag som chefsekonom och opinionsbildare. Jag hade inte en aning om vad det innebar”, skriver han.

Under åren har han gett ut tre böcker, bland annat en kokbok tillsammans med Erik Johnsson och en bok om bostadspolitik. Mest stolt är han över den senaste, Utvisad, som kom i vintras och kritiserade Tidöregeringens utvisningspolitik.

”För mig som liberal är det viktigt att stå upp för det jag tycker är rätt, att samhällen ska vara öppna och välkomnande. Det vinner alla på”, skriver Kopsch.

Hans hållning har inte fallit alla på högerkanten i smaken. I somras kritiserades han för att ha besökt vänstertidningen Flammans första maj-fest, rapporterar Expressen.

Marie Söderqvist, styrelseledamot i stiftelsen Fritt Näringsliv som äger Timbro, kallade honom då ”vänsterns främsta valarbetare” i sociala medier. Kopsch svarade i en intervju med Expressen att kritiken var ”vansinnigt oprofessionell”.

I inlägget går han inte in på varför han slutar. Han skriver att han i stället ska ägna sig mer åt skrivande.

”Ni kommer nog fortfarande att se mig lite varstans, om inte annat så i sociala medier”, skriver han.

Ludwig Nordqvist

Reporter.