
Vänsterpartiet Göteborg har avslutat allt samarbete med Enhetsfront för Palestina, rörelsen som håller i de uppmärksammade Palestinademonstrationerna i staden. Det meddelar partiet i en kommentar till Bulletin. Enhetsfront för Palestina har tidigare hållit sina möten i Vänsterpartiets lokaler.
”Vänsterpartiet Göteborg har under veckan avslutat allt samarbete med Enhetsfront för Palestina”, skriver Jennie Bank, pressansvarig vid Vänsterpartiet Göteborg, i ett mejl till Bulletin.
Bulletin kunde under gårdagen rapportera att Enhetsfront för Palestina under en längre tid haft sina möten i Vänsterpartiets lokaler. Enligt en källa har mötena där pågått sedan oktober förra året och det senaste ska ha hållits i partilokalerna i måndags.
Bakom Enhetsfront för Palestina står bland andra Kristofer Lundberg, tidigare ordförande för Vänsterpartiet Angered som i oktober uteslöts från V. Anledningen till uteslutningen uppgavs vara att Lundberg uttryckt stöd för den terrorklassade palestinska organisationen PFLP, som deltog i attacken mot Israel den 7 oktober 2023.
Läs även: Palestinarörelsen i Göteborg håller möten i Vänsterpartiets lokaler