
Regeringens nya utredning om personlig assistans välkomnas av branschorganisationen Vårdföretagarna, som dock riktar kritik mot den långa utredningstiden på 20 månader. Det skriver organisationen i ett pressmeddelande.
Idag presenterade regeringen en utredning för att komma till rätta med kriminalitet inom personlig assistans. Enligt pressmeddelandet från Vårdföretagarna innehåller utredningen förslag som organisationen länge efterlyst, bland annat översyn av anhöriganställning, system för check in-check ut och regelbunden uppföljning av assistansbeslut.
”Verkligen på tiden”
– Det är verkligen på tiden att regeringen tar tag i detta, men det är beklagligt att utredningen fått hela 20 månader på sig – flera av dessa frågor borde kunna utredas betydligt snabbare, säger Ida Ingerö, näringspolitisk chef på Vårdföretagarna i ett pressmeddelande
Vårdföretagarna uppger att de redan i december 2021 uppvaktade den dåvarande regeringen tillsammans med fackförbundet Kommunal kring en begränsning av anhörigassistans. Sedan dess har organisationen presenterat flera konkreta förslag.
– De åtgärder som nu ska utredas har vi efterfrågat under lång tid. Exempelvis uppvaktade vi tillsammans med fackförbundet Kommunal den dåvarande regeringen kring en begränsning av anhörigassistans i december 2021 och vi har sedan dess presenterat en rad andra skarpa förslag, säger Ida Ingerö enligt pressmeddelandet.
Positiva till utredaren
Trots kritiken mot tidsplanen är Vårdföretagarna positiva till valet av utredare.
– Det är utmärkt att regeringen valt en erfaren utredare. Thomas Falks djupa och goda erfarenheter från Försäkringskassan är viktiga att ha med sig in i detta arbete. Från Vårdföretagarnas sida vill vi naturligtvis bistå utredningen på alla sätt vi kan, säger Ida Ingerö.
fakta
Vårdföretagarnas förslag mot assistansfusk
- Utred en begränsning av anhöriganställningar
- Förbjud ”dubbla stolar” (god man/assistent/assistansanordnare/driva assistansbolag)
- Inför samma IVO-prövning vid försäljning av bolag som vid nystart
- Inför ”check in – check ut”
- Inför en regelbunden uppföljning av assistansbeslut
- Låt Försäkringskassan utse särskilda läkare för intyg när man söker assistans
- Utökade möjligheter till registerutdrag inför och under anställning
Källa: Vårdföretagarna