Facebook noscript imageVårdpersonal knivhuggen vid hembesök
Hoppa till innehållet

Vårdpersonal knivhuggen vid hembesök

Polis och kriminaltekniker vid brottsplatsen. Foto: Johan Nilsson/TT
Polis och kriminaltekniker vid brottsplatsen. Foto: Johan Nilsson/TT

En kvinna i 25-årsåldern blev allvarligt skadad när hon attackerades med kniv medan hon utförde arbete för Helsingborgs hemvård lördag kväll. En kvinna i 50-årsåldern är anhållen och misstänks nu för försök till mord.

Omkring klockan halv tio på kvällen knivhögg den äldre kvinnan den yngre i benet. Den arbetande kvinnan besökte vid tillfället sin angripare via hemvården. Helsingborgs Dagblad skriver, med hänvisning till polisen, att den nu misstänkta kvinnan var i berusat tillstånd, rapporterar TT.

Region Skåne uppger att bedömningen var att det rörde sig om allvarliga skador och brottsoffret blev senare samma kväll opererad.

Kvinnan bakom attacken har sedan dess anhållits. Hon misstänks för försök till grovt våld mot tjänsteman och försök till mord.

Oliver Dagnå

Redaktionschef
Tips mottages gärna!
oliver@bulletin.nu