
Bygget av ny kärnkraft vid de två som ännu är i bruk vid Ringhals strax norr om Varberg är en fråga om ”när” och inte ”om” säger Vattenfalls vd Anna Borg på ett möte på biografen Draken i Göteborg.
– Jag tror att det går bra, det kanske blir lite stökigt innan det går bra, men jag tror att det går bra, säger hon enligt Dagens Nyheter.
Enligt Borg har de från början tittat på 75 olika leverantörer, av fullstora eller mindre så kallade SMR-reaktorer, men är nu nere på fyra, vilket inom kort två ska bli två.
– När vi bygger på Ringhals kommer det att vara ett av de största infrastrukturprojekten i svensk historia. Så det är klart att det tar lite tid, säger Borg.
Parallellt arbetar Vattenfall med en ansökan om miljötillstånd, där hasselsnoken som finns på Väröhalvön blivit en viktig faktor.
– Vi behöver lämna in en miljöansökan enligt den nya lagen och tittar på mängder av frågor, till exempel olika DNA i hasselsnokar. Är de av samma slag som de en bit bort får man inte flytta på dem, och de är ganska skygga, säger Anna Borg.
Samtidigt tillägger Borg en brasklapp:
– Det är inte så att det är absolut givet oavsett vad som händer. Vi måste ha riksfördelningsmodellen klar, vi behöver tillstånden för att bygga, och offerter från leverantörer som vi tycker är rimliga.
– Så de slutliga besluten återstår, men vi tar beslut i flera omgångar och vi vill gärna få möjlighet att bygga ny kärnkraft på Ringhals för att vi tror att det är ett bra och viktigt inslag i det svenska energisystemet.
Dagens Nyheter: Ni låter mer tydliga i dag jämfört med för ett par år sedan?
– Det beror ju på att förutsättningarna är mycket bättre i dag. Tidigare fanns inte den politiska viljan att bidra på samma sätt, och då var det uteslutet att bygga på kommersiella villkor.
Även i Oskarshamn arbetar man med en detaljplan för nya reaktorer intill de befintliga i dialog med kärnkraftverkets ägare Uniper, men Anna Borg tror inte på någon större konkurrens från Uniper, som ägs av tyska staten, på den svenska kärnkraftsmarknaden.
– Jag tror inte att Uniper har för avsikt att bygga kärnkraft i Sverige, det har vi inga indikationer på i alla fall. Jag vet inte heller hur det skulle rimma med den tyska statens inställning till kärnkraft.