Facebook noscript imageVille öppna Gaza-restaurang – begick kontraktsbrott
Nyheter
Ville öppna Gaza-restaurang – begick kontraktsbrott
Bilder på lokalen på Katarina bangata där Babajan låg och som skulle bli till Adam’s Gaza House. Foto: Skärmdumpar via Instagram
Bilder på lokalen på Katarina bangata där Babajan låg och som skulle bli till Adam’s Gaza House. Foto: Skärmdumpar via Instagram

Restaurangen Adam’s Gaza House skulle öppna i södra Stockholm i september. Nu har planerna skrotats efter att krögarna bröt mot sitt hyresavtal.

I lokalen på Södermalm skulle krogen öppna tidigare i höst. Men nu står fönstren täckta med papp och renoveringen har avbrutits.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.