WNBA pressas definiera vad en kvinna är efter NBA-profilernas utspel

WNBA pressas nu att slå fast vad en kvinna är. Sedan två före detta NBA-spelare anmält sig till draften saknar ligan ett svar i sitt eget regelverk. Ett krismöte har hållits, utan resultat.
Två före detta NBA-spelare har satt WNBA i en svår sits. Sedan Enes Kanter Freedom och Royce White anmält sig till draften 2027 tvingas ligan förhålla sig till en fråga den hittills lämnat obesvarad: vad krävs för att räknas som kvinna?
Kärnan är ligans kollektivavtal. Det slår fast att bara spelare som är kvinnor får delta, men avtalet innehåller ingen definition av begreppet kvinna, och nämner varken biologiskt kön, hormonnivåer eller andra kriterier. Kanter Freedom och White hänvisar just till den luckan och säger att de identifierar sig som kvinnor och därför borde vara valbara.
Kanter Freedom formulerade sitt argument på X. ”Om det räcker att förklara vem man är för att uppfylla kraven, så uppfyller jag varenda krav för att spela i WNBA”, skriver han och avslutar med att han ses på träningslägret. Han har samtidigt sagt att han inte vill håna någon, utan vill se att reglerna tillämpas lika.
Ligans chef Cathy Engelbert tillsatte en arbetsgrupp med klubbpresidenter och general managers. Gruppen möttes under onsdagen men landade inte i några nya behörighetsregler. Diskussionerna ska fortsätta under de kommande veckorna och månaderna, enligt ligan.
I ett uttalande till ESPN skriver WNBA att mötet rörde flera frågor, däribland transpersoner i idrotten och det hat som riktas mot spelare på nätet. Ligan skriver att det inte finns några omedelbara behörighetsärenden och tar avstånd från vad den kallar försök i ond tro att förnedra andra.
Bakgrunden är en debatt som tog fart efter att Indiana Fevers Sophie Cunningham i en ESPN-intervju argumenterat för att kvinnor inte ska behöva tävla mot biologiska män. Vid Indiana Fevers matcher har därefter demonstranter samlats både för och emot att transpersoner ska få delta.
WNBA har ingen offentlig policy för trans- eller intersexpersoners behörighet. Ingen känd transkvinna har spelat i ligan. Två spelare som identifierat sig som ickebinära, Layshia Clarendon och AD Durr, har spelat i WNBA, båda med kvinnligt kön vid födseln.
Frågan har även en juridisk sida. Idrottsjuristen Alan Milstein beskriver läget som besvärligt för ligan, som både vill värna damidrotten på högsta nivå och har profilerat sig som inkluderande. Skulle en av spelarna stämma ligan för att få spela, väntas en domstol ifrågasätta hur uppriktiga deras identitetsanspråk är.
Utspelet har fått efterföljare. Youtubaren Adam Francisco har också anmält sig till draften 2027. Kritiker och kommentatorer på båda sidor pekar nu på att ligan hamnat i ett läge där varje beslut – att släppa in eller att neka spelarna – i praktiken tvingar fram ett ställningstagande om vad en kvinna är.