Facebook noscript imageYoga kan godkännas som aktivitetskrav av S
Yoga kan godkännas som aktivitetskrav av S
Bild: Yoga4love/Public Domain
Bild: Yoga4love/Public Domain

Från den första juli gäller ett nytt aktivitetskrav för alla som uppbär försörjningsstöd. Nu uppges Stockholms nämndsordförande Arvid Vikman Rindevall (S) ha lyft yoga och mindfulness som möjliga aktiviteter, rapporterar Aftonbladet.

Det nya aktivitetskravet träder i kraft den första juli och gäller samtliga som uppbär försörjningsstöd.

Vid en debatt i Stockholms arbetsmarknadsnämnd ska nämndens ordförande Arvid Vikman Rindevall (S) enligt Moderaterna ha nämnt yoga och mindfulness som möjliga aktiviteter.

– Det var ett resonemang om att yoga och mindfulness skulle kunna ingå i aktivitetskravet för vissa personer. Det lät väldigt flummigt, säger Edward Hamilton (M), ledamot i arbetsmarknadsnämnden, till Aftonbladet.

”Hälsofrämjande insatser kan se olika ut”

Vikman Rindevall bekräftar att det handlar om hälsofrämjande aktiviteter för personer utan arbetsförmåga – de som bedöms ha enbart aktivitetsförmåga.

– För den gruppen finns det ett hälsofokus. Det handlar om att börja aktivera sig, komma ut ur hemmet och delta i olika hälsostärkande, motiverande insatser, säger Vikman Rindevall till Aftonbladet.

På frågan om yoga kan bli en godkänd aktivitet svarar Rindevall:

– Hälsofrämjande insatser kan se olika ut. En del tränar yoga, andra på andra sätt.

Rindevall tillägger att exakta detaljer ännu inte är fastslagna och att upphandlade insatser ska bygga på evidensbaserade metoder.

”Direkt orättvist”

Biståndsminister Benjamin Dousa är kritisk till Stockholms hantering av kravet.

– Syftet med detta är att lösa det stora problem vi har i Sverige med omfattande bidragsberoende genom att ställa krav på motprestation. Hela tanken är att man ska lära sig svenska, gå praktik och ta sig närmare arbetsmarknaden. Det gör man inte genom yoga, säger han till Aftonbladet.

– Det är också en rättvisefråga. Människor som jobbar och sliter och som har små marginaler kanske inte har råd med yoga. De tvingas nu i Stockholm betala för yoga för människor som inte jobbar. Det är direkt orättvist, fortsätter Dousa.

Vikman Rindevall bemöter kritiken och betonar att hälsofrämjande inslag enbart är aktuella för dem utan arbetsförmåga, och att personer med arbetsförmåga ska utföra arbetsuppgifter.

– Jag tror inte man kan säga att man kommer få insatsen betald. Du kommer ha krav på dig att ta dig upp ur sängen, komma till en arbetsplats eller till en aktivitetsplats.

Nyhetsredaktionen