
13 personer åtalas för ohörsamhet mot ordningsmakten efter en olovlig antiisraelisk manifestation i Uppsala där demonstranter intog stora scenen vid en examensceremoni i Universitetsaulan. I samma mål åtalas en ung kvinna för att med röd färg ha klottrat ”Leve Palestina” på ett monument i staden.
Det var en förmiddag i juni som de 13 demonstranterna störde examensceremonin i Uppsala universitet genom att inta scenen i aulan. En lektor på universitetet berättar om händelsen i förhör:
– Jag står vid podiet i aulan och hälsar alla välkomna och när vi ska börja så går ett gäng ungdomar fram framför scenen. Jag går fram och berättar för publiken att detta inte är en del av programmet och ber demonstranterna att lämna.
Hon fortsätter:
– Gruppen av demonstranter uttalade något budskap om Israel, och när jag bad dem att gå därifrån så överröstade de mig och fortsatte med sitt budskap ännu högre.
Därefter beslutade sig ledningen för att lämna aulan tillsammans med publiken. Lektorn beskriver stämningen som obehaglig men inte hotfull och ceremonin blev sedermera uppskjuten.
– Många studenter och anhöriga blev ledsna och arga. Demonstranterna förstörde ceremonin, en stund som många har längtat efter och förberett för i tre år, säger lektorn.
”Fick till slut lyfta bort dem”
Enligt en polisman på plats informerades han vid ankomst om att de som skulle ta examen samt anhöriga lämnat aulan medan demonstranterna fortfarande var kvar.
När han själv gick in i aulan gav han demonstranterna ett ultimatum om att lämna inom tre minuter, annars skulle de rapporteras för ohörsamhet mot ordningsmakten. Men tre minuter senare satt samtliga kvar på scenen.
”Vi fick till slut lyfta bort dem en och en ner mot entrén som vetter ut mot Nedre Slottsgatan. Det var en av deltagarna, en kvinna, som frivilligt ställde sig upp och gick självmant till entrén”, skriver polismannen i en promemoria om insatsen.
Det hela slutade att demonstranterna greps och fördes till polisarresten för identifiering och förhör.
I bilder från förundersökningen syns hur demonstranterna är iförda keffiyeh – en så kallad Palestinasjal – och håller upp Palestinaflaggor samt banderoller med budskap som ”Bojkotta Israel” på aulans stora scen.
Ohörsamhet och skadegörelse
För sitt agerande åtalas nu de 13 demonstranterna för ohörsamhet mot ordningsmakten. Därutöver åtalas en av dem – en 23-årig kvinna – också för att med röd färg ha klottrat ”Leve Palestina” på monumentet S:t Eriks brunn i staden.
”Brottet är att anse som ej ringa då S:t Eriks brunn är ett monument med högt kulturvärde”, står det i brottsanmälan.
Händelsen skedde i februari och kvinnan – som har ett svenskt namn – erkänner brott.
Majoriteten kvinnor
Vad gäller ordervägran i aulan skiljer sig de tilltalades inställning till brottsanklagelsen en aning. Somliga förnekar brott medan andra varken nekar till eller erkänner brott. I förhör väljer de misstänkta att mestadels inte ge några kommentarer.
De misstänkta är i åldrarna 17-26 och majoriteten av dem är kvinnor. En är medborgare i Litauen medan en annan är det i Österrike och en tredje – utöver sitt svenska medborgarskap – är medborgare i både Tyskland och Nederländerna. Annars rör det sig om svenska medborgare varav de flesta har svenskklingande namn.
En av de åtalade har tidigare godtagit strafföreläggande för ringa skadegörelse. En annan – en 18-årig man – har fått en straffvarning* för ringa stöld.
I övrigt förekommer ingen i gruppen sedan tidigare i belastningregistret, enligt Bulletins genomgång.
*Straffvarning innebär att man som omyndig och ostraffad slipper dömas efter att ha begått ett mindre allvarligt brott. Begår man nya brott kan man emellertid bli straffad för både det nya och det gamla brottet. Därtill infogas straffvarningen i belastningsregistret.
Läs även: Oppositionen i Göteborg vill avlägsna Palestinatältare – styret röstar nej