Facebook noscript image16-åring döms till fängelse för mordplan i Danmark
Nyheter
16-åring döms till fängelse för mordplan i Danmark
I dag avslutas rättegången i Köpenhamns tingsrätt mot en 16-åring från norra Sverige. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT
I dag avslutas rättegången i Köpenhamns tingsrätt mot en 16-åring från norra Sverige. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

En tonåring har dömts till fem och ett halvt års fängelse för ett planerat morduppdrag i Danmark. Den åtalade greps efter en lång tågresa från norra Sverige, innan mordet kunde genomföras.

”Cyniskt och välplanerat” - så beskriver domaren i Köpenhamns tingsrätt tonåringens agerande när han reste från norra Sverige till Danmark för att utföra ett beställningsmord.

– Det är en hög grad av cynism inblandat när man mot betalning åker till ett annat land för att skjuta en annan människa, konstaterade domaren vid domslutet, enligt rapportering från danska Tv2.

Omfattande bevismaterial

Domstolen baserar sin dom på 16-åringens omfattande kommunikation via sociala medier. På både Telegram och Snapchat finns tydliga spår av planeringen och kontakten med uppdragsgivare. Den åtalade hade fått specifika instruktioner om att bege sig till Nørrebro station, något han accepterat att genomföra.

Gripandet skedde den 25 april, efter att tonåringen rest med tåg i tolv timmar från norra Sverige. Polisen kunde gripa honom innan han hann fullfölja mordplanerna.

Nekar till anklagelserna

Den dömde har genom sin försvarsadvokat Danyal Tirpan hävdat att han ångrat sig och aldrig tänkt fullfölja uppdraget. Domstolen fann dock inga bevis som stödjer detta påstående.

För en vuxen person hade straffet blivit sex års fängelse, men med hänsyn till den dömdes låga ålder reducerades straffet. Efter en kort överläggning meddelade försvaret att domen kommer att överklagas. Enligt Tv2 fick den dömde krama om sin mamma innan han återfördes till häktet.