
Ytterligare en person med kopplingar till gängkriminalitet som deltog när S-ordföranden Ebba Östlin röstades bort från sin post i Botkyrka 2023 har åtalats. 24-åringen åtalas för att ha dragit in en tonåring i grovt vapenbrott. Hans bror, som också var delaktig i S-konflikten, står åtalad för narkotikabrott. Carl-Oskar Bohlin (M) kräver nu att Magdalena Andersson (S) erkänner gänginfiltration i S.
Socialdemokraternas turbulens i Botkyrka får nya kopplingar till gängvärlden. Nu kan Expressen berätta att ytterligare en gängman som var inblandad i den lokala S-striden har åtalats.
Den 24-årige mannen åtalas för att ha dragit in en 16-årig pojke i ett grovt vapenbrott under sommaren. Enligt polisutredningen tillhör 24-åringen det kriminella Wasabinätverket, avslöjar Expressen.
Han ska ha hanterat en betalning på 1 500 kronor till tonåringen för vapenleveransen till nätverket, enligt åtalet. Mannen åtalas även för rattfylleri och förnekar brott.
Sågs på mötet när Östlin petades
24-åringen var enligt uppgift en av dem som sågs på mötet då dåvarande S-toppen Ebba Östlin röstades bort 2023. Socialdemokraterna i Botkyrka uppger dock att han aldrig varit medlem och därför inte hade rösträtt, enligt Expressen.
Mannens 30-årige storebror deltog också i maktkampen. Han står åtalad för att ha haft 62 gram kokain i försäljningssyfte och pekas i polisutredningen ut som gängkriminell.
30-åringen fick förra året vistelseförbud i Alby eftersom han anses ha en ledande roll i kriminell droghandel i området. S i Botkyrka inledde uteslutningsärende mot honom efter att han inte samarbetade med partiets interna utredning 2023, enligt Expressen.
Kopplade till ABF-chefen bakom S-petningen
De två bröderna har band till en person med ledande position i ABF Botkyrka-Salem, som enligt uppgift drev motståndet mot Östlin. Enligt personer på Östlins sida berodde upproret på att kommunen stängt fritidsgårdar drivna av ABF, sedan en extern rapport visat att de blivit tillhåll för gängkriminella, skriver Expressen.
Botkyrka kommun har under lång tid präglats av turbulens. Tidigare avslöjades att statsbidrag mot gängkriminalitet användes till en uppmärksammad New York-resa, vilket ledde till att flera chefer sparkades. Nu stäms kommunen av den sparkade kultur- och fritidschefen som kräver 1,4 miljoner kronor.
M-ministern: Hur många ska behöva åtalas?
Carl-Oskar Bohlin (M), minister för civilt försvar, kommenterar avslöjandet på X och riktar skarp kritik mot S-ledaren Magdalena Andersson.
Frågan är hur många före detta kuppmakare i S-Botkyrka med påstådda gängkopplingar som ska behöva åtalas innan Magdalena Andersson erkänner att S inte klarat av att hålla flanken mot gängkriminaliteten ens i det egna partiet. pic.twitter.com/hgvnyguPgY
— Carl-Oskar Bohlin (@CarlOskar) October 9, 2025
I en debatt i P1 Morgon använde statsminister Ulf Kristersson händelserna i Botkyrka som exempel på gänginfiltration i samhället. Andersson svarade att man inte hittat något som stödjer påståendet, enligt Expressen. En intern S-utredning 2023 slog fast att partiet inte infiltrerats av gängkriminella.