
Stockholmsbörsen sjunker en procent efter nattens israeliska attack mot Iran. Olje- och försvarsaktier är vinnarna. Flyget tyngs av oro och högre oljepris. – Det är starka reaktioner vi ser på marknaden, men ändå mer återhållsamt än väntat på de dramatiska händelserna, säger Robert Bergqvist, senior ekonom på SEB.
Vid 14.30-tiden har Stockholmsbörsens breda OMXS-index fallit relativt blygsamma 1,0 procent. Även i övriga Europa ser det likartat ut och i Asien backade de ledande indexen omkring en procent under natten.
Och inför öppningen på Wall Street i eftermiddag pekar terminshandeln på ungefär lika stora nedgångar.
Nedåt på börsen
Börserna faller till följd av attacken men inte i den grad man skulle kunna vänta sig, enligt Bergqvist.
– Så sent som i går kväll stängde börserna globalt på all time high, säger han.
Det var inte så länge sedan Israel och Iran skickade bomber mot varandra, en utveckling som då dämpades relativt snabbt.
Denna gång är ju attacken av ett mer drastiskt slag med flera militärtoppar som dödats. Riskerar då inte även marknadens reaktioner att bli mer dramatiska?
– Man får vara säkerhetspolitisk expert för att dra några sådana slutsatser. Hittills har vi endast sett någon procents börsfall men man kan med lätthet tänka sig att det kan bli värre, säger Bergqvist.
Stigande oljepris
Oljepriset rusade, men uppgången dämpades sedan något till en uppgång med 7-8 procent. Guldpriset stiger något, en procent.
Bland enskilda aktier tillhör flygbolag de stora förlorarna till följd av oro och stigande bränslepriser. Åt andra hållet går flera oljeaktier som lyfter ordentligt på det stigande priset. Även försvarsaktier är vinnare på Europabörserna. I Stockholm går Saab mot strömmen och lyfter knappt två procent.
Men kronan håller ställningarna. Efter gårdagens förstärkning mot dollarn ligger kronan kvar runt 9,50. En euro kostar på morgonen 10,94.