Facebook noscript imageBrand i natt i flerfamiljshus i Västerås
Nyheter
Brand i natt i flerfamiljshus i Västerås
Räddningstjänsten i Västerås har under natten arbetat med att släcka en brand i ett flerfamiljshus i området Bäckby i Västerås. Arkivbild. Johan Nilsson/TT
Räddningstjänsten i Västerås har under natten arbetat med att släcka en brand i ett flerfamiljshus i området Bäckby i Västerås. Arkivbild. Johan Nilsson/TT

En brand i ett lägenhetshus i Västerås stadsdel Bäckby tvingade ett 30-tal personer att lämna sina hem under natten. Räddningsinsatsen pågick fortfarande under fredagsmorgonen.

Räddningstjänsten i Västerås har under natten arbetat med en brand i ett lägenhetshus i Bäckby i Västerås och boende har fått lämna sina lägenheter.

Enligt polisen i Region Mitt larmades räddningstjänst några timmar före midnatt men ännu tidigt på fredagsmorgonen pågick insatsen. Polisen känner inte till några rapporter om att personer har skadats vid branden.

Enligt VLT erbjöds boende som evakuerades, ett 30-tal personer, sovplats i en skola i närheten.

Branden tros ha startat på en balkong på den översta våningen.

TT Nyheter