Facebook noscript imageCenterns ras i opinionen – största tappet sedan valet
Politik
Centerns ras i opinionen – största tappet sedan valet
Tidigare centerledaren Muharrem Demirok lämnade partiledarposten när partiet fortsatte tappa i opinionen. Foto: Claudio Bresciani/TT.
Tidigare centerledaren Muharrem Demirok lämnade partiledarposten när partiet fortsatte tappa i opinionen. Foto: Claudio Bresciani/TT.

Centerpartiet rasar i opinionen och är nu det parti som tappat mest sedan senaste valet, visar Indikator Opinions mätning för Ekot. Ny partiledare och bristande fokus på kärnfrågorna får bära skulden när partiet balanserar farligt nära riksdagsspärren.

Centerpartiet fortsätter att tappa väljare och ligger nu på 4,2 procent i opinionsmätningarna. En nedgång med hela 2,5 procentenheter sedan förra valet, visar Indikator Opinions nya mätning för Ekot. I somras såg läget ljusare ut då partiet noterades en bit över 5 procent.

– Jag känner inte direkt att jag har hört eller sett så mycket från dem på sista tiden. Så jag vet inte längre riktigt vad jag har dem, skulle jag säga, säger väljaren Fanny Berge till Ekot.

Nytt ledarskap utan genomslag

En del av förklaringen finns i partiets ledarskifte, menar väljaren Bo Franzén.

– Ja, bytet utav partiledare har säkert bidragit en hel del. Sen är det väl det här att de kanske inte har fokuserat på deras egna kärnfrågor, säger han.

Per Oleskog Tryggvason, opinionschef på Indikator Opinion, delar denna analys.

– Man har haft en okänd partiledare med låga förtroendesiffror och man har heller inte lyckats få något avtryck i någon av de frågorna som väljarna uppfattar som viktigast, förklarar han.

KD och L under spärren – problem för regeringssidan

Centerns ras är bara en del av problemet för regeringssidan. Både Liberalerna och Kristdemokraterna ligger under riksdagsspärren med 3,2 respektive 3,4 procent. Liberalerna ökar dock något jämfört med förra mätningen, då de låg på 2,7 procent. Denna mätning genomfördes innan tre L-toppar hoppade av.

Samtidigt visar mätningen att Miljöpartiet har tappat mest i opinionen den senaste månaden och landar på 5,2 procent. Trots nedgången ligger partiet fortsatt över spärren, till skillnad från KD och L.

Skillnaden mellan oppositionen och regeringen fortsätter vara klart större än vad den var i höstas.

– Det är ett problem för tidösidan om det är två stycken små partier som ligger under eller nära spärren, men som sagt, det är långt kvar till valet. Mycket kan hända tills dess, säger Per Oleskog Tryggvason.

Stabila opinionssiffror under mars

Även om enskilda partier rör sig upp eller ner, har opinionsläget i stort varit relativt stabilt under mars. En förklaring kan vara att debatten dominerats av internationella frågor snarare än svensk inrikespolitik.

– Det har inte varit särskilt mycket fokus på svensk inrikespolitik. Det gör att väljarna sitter still i båten, säger Oleskog Tryggvason.

Indikator Opinion understryker att inga förändringar i mätningen är statistiskt säkerställda.

Simone Svensson

Reporter

Tips mottages gärna!
simone.svensson@bulletin.nu

fakta

Indikator Opinion marsmätning

Förändringarna jämfört med föregående mätning visas inom parentes. Indikator Opinion har gjort 2840 intervjuer, genomförda den 10/3 till 31/3.

Socialdemokraterna: 36% (-0,3%)

Sverigedemokraterna: 19,2% (-0,4%)

Moderaterna (M): 18,9 % (0)

Vänsterpartiet (V): 8,1% (+0,3%)

Miljöpartiet (MP): 5,2% (-0,4%)

Centerpartiet (C): 4,2% (-0,3%)

Kristdemokraterna (KD): 3,4% (+0,2)

Liberalerna (L): 3,2% (+0,5%)

Övriga partier: 1,7% (+0,3)