
Vänstern kräver att andra tar avstånd från rasism och sexism – men väntar sig samtidigt att veganer ska tolerera djurplågeri. Varför ska empati för djur vara frivilligt medan empati för människor är ett måste? skriver Staffan Marklund.
Det finns en förväntan inom stora delar av vänstern att det räcker att säga ”det är rasistiskt”, ”sexistiskt”, eller ”homofobiskt”, för att något ska vara ett måste att avstå från. Samma moraliska status bör i regel tillföras frasen ”det är inte veganskt”.
Den typiska FI-partisten eller BLM-sympatisören tillägger inte ”men du får förstås agera sexistiskt/rasistiskt om du vill”, som en brasklapp för att visa hur förstående hen är. Av någon anledning förväntas dock veganer göra det, att empati för djur ska få enkelt väljas bort.
Om du menar att jag försöker påtvinga andra mina värderingar, ta en titt på grisarna som plågas i gaskammaren (så nästan alla grisar i Sverige bedövas inför avblodning). Samt den här kon som ser ut att försöka bryta sig loss ur boxen när hon ska skjutas i huvudet med en bultpistol för att sedan få sin hals uppskuren (03:45 och framåt). Vem är det egentligen som påtvingar sina värderingar, den som betalar för att djur ska fortsätta utsättas för det här eller den som ber folk lämna de oskyldiga ifred?
Modernt kött förutsätter oftast i praktiken ”berättigat” tidelag eller lagligt djurplågeri. Vare sig det är elstavarna som används mot personer som inte vill gå in i slakterierna, inlåsningen inomhus av de flesta grisar året om, eller någon av de andra horribla övertramp som gjorts till vardag.
Sanningen är att om du säger åt andra att inte ”whitesplain”, ”manspreada” eller liknande för att du sett någon meme om en våldspyramid bred nog att inkludera även de minsta förmodade mikroaggressioner, och gissar på att oartigheter och anstötlig humor upprätthåller orättvisor och indirekt möjliggör allvarliga övergrepp emot andra människor, men att du förmanar om detta samtidigt som du regelbundet finansierar att befrukta kor utan samtycke, att ta ifrån dem deras barn och döda modern vid cirka 5 års ålder (allt detta stöds via att köpa nötkött eller mjölk) — då hycklar du.
Poängen är inte att genuin rasism, sexism och homofobi är trivialt och behöver tolereras, snarare motsatsen. Sanningen är att om du bevisligen inte tar dina egna värderingar på allvar, som principen att inte medverka till att möjliggöra övergrepp, hur kan du då förvänta dig att omvärlden ska leva ut din lära åt dig?
Staffan Marklund,
Samhällsdebattör