Facebook noscript imageE-type fast i skyddsrum i Dubai – missil slog ner hundra meter bort
E-type fast i skyddsrum i Dubai – missil slog ner hundra meter bort
Hammerby / Public domain
Hammerby / Public domain

Artisten Martin ”E-type” Eriksson befinner sig i Dubai där missiler slagit ned nära hans hotell. Flygplatsen är stängd och han söker alternativa vägar att ta sig hem. Eriksson riktar kritik mot Utrikesdepartementet och efterlyser bättre information till svenskar på plats. – Jag skulle nog vilja säga att man kan sköta det där bättre. Det vi saknar mest är ju information, säger E-type till Aftonbladet.

Den folkkära artisten Martin ”E-type” Eriksson befinner sig i Dubai för arbete med en ny skiva. Det som var tänkt som en kort resa förlängdes efter att USA och Israel inlett attacker mot Iran. Irans svar kom i form av missil- och drönarattacker riktade mot flera länder, bland dem Förenade Arabemiraten, rapporterar Aftonbladet.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.