Facebook noscript imageEnormt mineralfynd i Norge kan bryta Europas beroende av Kina
Enormt mineralfynd i Norge kan bryta Europas beroende av Kina

En fyndighet av sällsynta jordartsmetaller i södra Norge har visat sig vara drygt sju gånger större än LKAB:s Per Geijer-fyndighet i Sverige, som vid upptäckten 2023 beskrevs som Europas största. Europa saknar verksamma gruvor för dessa mineraler och är beroende av Kina, som kontrollerar omkring 90 procent av den globala förädlingen. – Genom att nästan fördubbla sin kända storlek har Rare Earths Norway gått från att vara en lovande upptäckt till en strategisk tillgång i världsklass, säger Bernd Schaefer, vd för det EU-finansierade organet EIT RawMaterials, till Reuters.

Konsultföretaget WSP beräknar de indikerade och antagna resurserna vid projektet till 15,9 miljoner ton sällsynta jordartsmetalloxider. Vid den förra uppskattningen 2024 var siffran 8,8 miljoner ton, rapporterar Reuters.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.