
Efter 32 sprängdåd i Sverige hittills i år, varav fem under ett enda dygn, har Europol nu erbjudit extra stöd till svensk polis. Fokus ligger på utökat informationsutbyte och teknisk utveckling, rapporterar Aftonbladet.
Våldsupptrappningen i Sverige, särskilt i Stockholmsområdet, har väckt oro hos EU:s polissamarbetsorgan. Linda H Staaf, nationell Europolchef och polismästare, bekräftar att organisationen har hört av sig med erbjudande om förstärkt assistans.
– Vi har ett dagligt samarbete med Europol och de steppar upp ytterligare i den här kampen när vi har ett mer ansträngt läge, säger Linda Staaf till Aftonbladet.
Stödet handlar främst om informationsutbyte mellan EU:s medlemsländer och teknisk utveckling. Europol har inga egna utredare eller ingripandepoliser, utan fungerar som en samordnande funktion.
– Det hör till i internationella sammanhang att andra länder hör av sig med erbjudande om stöd och support, förklarar Linda Staaf.
Svensk polis ställer sig positiv till det utökade samarbetet. Den organiserade brottsligheten har idag ofta internationella kopplingar, vilket gör gränsöverskridande polissamarbete avgörande.
– Som brottsligheten ser ut i dag har det mesta en internationell koppling, och då är det helt avgörande att vi fortsätter utveckla vårt samarbete, understryker Linda Staaf.
I det intensifierade samarbetet kommer särskild prioritet ges åt informationshantering och tekniska lösningar för att bekämpa den pågående våldsvågen.