Facebook noscript imageEx-Superman sågar ”invandringsfråga” i nya filmen
Nyheter
Ex-Superman sågar ”invandringsfråga” i nya filmen
Producenten och regissören James Gunn på Superman-premiären i Los Angeles. Bild: Jordan Strauss/Invision/AP
Producenten och regissören James Gunn på Superman-premiären i Los Angeles. Bild: Jordan Strauss/Invision/AP

Den nya Superman-filmen får konservativ kritik efter att skaparen James Gunn påpekat att hjälten är invandrare. På Fox News kallas filmen SuperWoke, och tidigare Superman-skådespelaren Dean Cain beklagar att Gunn gjort filmen till en ”invandringsfråga”.

I en intervju med Times of London inför premiären av den nya Superman-filmen sade filmens regissör och producent James Gunn att filmen är ”en berättelse om Amerika”, i synnerhet med tanke på att huvudpersonen är en invandrare till jorden.

Denna artikel är endast för prenumeranter

Välkommen att prenumerera på Bulletin. Då får du tillgång till hela artikeln och allt vårt exklusiva innehåll. Välj din prenumeration och bli en del av Bulletins community idag.