Facebook noscript imageEx-Superman sågar ”invandringsfråga” i nya filmen
Ex-Superman sågar ”invandringsfråga” i nya filmen
Producenten och regissören James Gunn på Superman-premiären i Los Angeles. Bild: Jordan Strauss/Invision/AP
Producenten och regissören James Gunn på Superman-premiären i Los Angeles. Bild: Jordan Strauss/Invision/AP

Den nya Superman-filmen får konservativ kritik efter att skaparen James Gunn påpekat att hjälten är invandrare. På Fox News kallas filmen SuperWoke, och tidigare Superman-skådespelaren Dean Cain beklagar att Gunn gjort filmen till en ”invandringsfråga”.

I en intervju med Times of London inför premiären av den nya Superman-filmen sade filmens regissör och producent James Gunn att filmen är ”en berättelse om Amerika”, i synnerhet med tanke på att huvudpersonen är en invandrare till jorden.

– Invandrare som kom från andra platser och befolkade landet, men för mig är det framförallt en berättelse som säger att grundläggande mänsklig vänlighet är ett värde och någonting vi har förlorat, sade Gunn, som tillade att han inte bryr sig om ifall någon blir kränkt av filmen.

– Uppenbarligen finns det tölpar där ute som inte är vänliga och kommer bli kränkta för att det handlar om vänlidhet. Men de kan dra åt helvete.

Intervjun ledde till kritik från konservativt håll. Fox News kallade filmen för ”SuperWoke”. och programledaren Jesse Watters skämtade: ”Vet ni vad det står på hans mantel? MS-13.”

– Vi går inte till biosalongen för att få en föreläsning och bli överöst med någons ideologi, sade gästen Kellyanne Conway.

”Misstag av James Gunn att göra det till en invandrarfråga”

I en intervju med TMZ beklagar skådespelaren Dean Cain, som spelade mannen i de blå trikåerna i ABC:s tv-serier “Lois & Clark: The New Adventures of Superman” från 1993 till 1997, att Gunn gjort politik av hjältens bakgrund.

– Jag tycker att det var ett misstag av James Gunn att göra det till en invandrarfråga, och jag tror att det kommer att skada siffrorna för filmen. Jag var peppad på filmen. Jag är fortfarande nyfiken på att se vad det blir… Jag hoppas verkligen att den blir en framgång, men jag gillar inte den där sista politiska kommentaren.

Cain säger även att invandrarvänlighet visserligen är en del av ”the american way”, men att man samtidigt måste ställa krav på migranter, och hålla antalet på en hanterbar nivå.

– Superman har alltid stått för ”sanning, rättvisa och the american way”, och ”the american way” är invandrarvänligt, oerhört invandrarvänligt, säger Cain och fortsätter:

– Men det finns regler. Du kan inte komma hit och säga: ”Jag vill bli av med alla regler i Amerika, för jag vill att det ska bli mer som Somalia.” Det fungerar inte, för du var tvungen att lämna Somalia för att komma hit…

– Det måste finnas gränser, för vi kan inte ha alla i USA. Vi kan inte ta emot alla, samhället skulle kollapsa. Så det måste finnas gränser.

”Folk som säger nej till invandrare går emot the american way”

När James Gunn intervjuades av Variety på premiären av ”Superman” i Los Angeles sade han att han inte har ”något att säga till någon” som kritiserar filmen.

– Jag tycker att det här är en film om vänlighet, och det är något alla kan relatera till, fortsatte han.

Gunns bror, skådespelaren Sean Gunn som spelar Maxwell Lord i filmen, är mer frispåkig i sina kommentarer till Variety.

– Min reaktion på kritiken är att det är exakt det filmen handlar om. Vi stöttar våra människor, förstår ni? Vi älskar våra invandrare, säger han och fortsätter:

– Ja, Stålmannen är en invandrare, och ja, de människor vi stöttar i det här landet är invandrare, och om du inte gillar det så är du inte amerikansk. Folk som säger nej till invandrare går emot the american way.

Johannes Nilsson

Reporter.